ListelerSinema Yazıları

İstanbul Film Festivali-2017 Film Önerileri

Özlem Yenilmez’in seçimleri

1- Kaygı (Ceylan Özgün Özçelik)

Yönetmeni Ceylan Özgün Özçelik’in ilk uzun metraj filmi olan Kaygı, Berlinale’de yaptığı dünya prömiyeriyle ilgileri üzerine çekmiş durumda. Filmi kendi yaşadıklarından ilham alarak çeken Özçelik, başrol oyuncusu Algı Eke ile birlikte hatırlama üzerine ilginç bir işe imza atıyor. Kaygı, evde tek başına yaşayan, kâbuslarla gerçekler arasında sıkışık günler geçiren Hasret’in ve izleyicinin algısıyla oynayan bir film olacak gibi görünüyor. Ayrıca film ekibi ile 8 Nisan Cumartesi akşamı Atlas Sineması’nda gösterim gerçekleştirilecek.

2- İşe Yarar Bir Şey (Pelin Esmer)

Pelin Esmer’in Gözetleme Kulesi‘ni (2012) ve 11’e 10 Kala‘sını (2009) izleyenlerin bu filmi merak etmemesi mümkün değil. Bu kez de Zeki Demirkubuz filmlerinde bolca izlediğimiz Başak Köklükaya’nın yanı sıra Yiğit Özşener, Ayşenil Şamlıoğlu ve Öykü Karayel gibi isimleri barındırıyor film. Üstelik senaryo da Barış Bırakçı’dan! Hâlâ mı merak etmediniz? Konusunu duyunca merak edeceksiniz: Bir şair ve bir hemşirenin farklı sebeplerle bindikleri trende kesişen hikâyelerini anlatan İşe Yarar Bir Şey‘in film ekibiyle 12 Nisan Çarşamba günü Atlas’ta sizin de yollarınız kesişebilir.

 

3- Mavi Sessizlik (Bülent Öztürk)

Militarizmin insan psikolojisi ve hayatı üzerindeki etkilerinin farklı boyutlarını, eski güvenlik mensubu Hakan (Teoman Kumbaracıbaşı) karakteri üzerinden göreceğimiz bu filmi, Türk sinemasında toplumcu gerçekçi açıdan dünyaya bakan filmleri sevenler için güzel bir tercih olabilir. Film ekibinin de katılımıyla Mavi Sessizlik filmini izlemek için 14 Nisan sabahı Atlas Sineması’ndan biletinizi alabilirsiniz.

4- Zer (Kazım Öz)

Sırf görüntü yönetmeninin ortaya çıkardığı iş için, göreceğimiz doğa için, kültürün güzelliği için bile izlenebilecek olan Zer, Kazım Öz’ün altıncı uzun metraj filmi. Jan, New York’ta yaşayan bir gençtir. Duyduğu hazin sonlu rivayette geçen bir şarkıyı ve hikâyesini deşmek için Anadolu’ya gelecek, arayışını tamamlamaya çalışacaktır.

 

5- Blue (Sertan Ünver)

Yavuz Çetin, Batu Mutlugil, Kerim Çaplı ve Sunay Özgür’ün yer aldığı, bir zamanların efsane grubu Blue Blues Band’in hikâyesini anlatan Blue filmi, Yavuz Çetin’i bir kez anmamıza, anlamaya çalışmamıza yardımcı olmaya çalışıyor. İstanbul Film Festivali’nin Belgesel kategorisinde yarışacak olan Blue filmini müzikseverlerin kaçırmak istemeyeceğine eminim!

 

Yorum yaz