Haberler

İstanbul Modern’de 16 Ülkeden Video Sanatı ve Sanatçı Filmleri Sergileniyor

16339040275_2684b74f66_o

Artists’ Film International (Uluslararası Sanatçı Filmleri) 2014-2015

20 Ocak – 12 Mart 2015

İstanbul Modern, güncel video sanatına odaklanan ve görsel sanatçıların hareketli görüntü, animasyon ve filmlerini dünyanın farklı köşelerine taşıyan Artists’ Film International (Uluslararası Sanatçı Filmleri) programına kısa süreli sergiler salonunda yer veriyor.

Londra’nın köklü sanat kurumu Whitechapel Gallery öncülüğünde 2008 yılında başlatılan program yedinci yılında farklı coğrafyalardan 17 sanat kurumunun ortaklığıyla düzenleniyor. Ortaklar her yıl ülkelerinde öne çıkan bir sanatçının yeni bir çalışmasını seçerek diğer ortaklarla paylaşıyor. Davet edilen sanatçıların videoları, program ortakları tarafından yürütülen küratöryel çalışma sonrasında, tematik gösterim ya da sergilerle izleyiciye sunuluyor. İstanbul Modern, Artists’ Film International’a geçmiş yıllarda Türkiye’den Ali Kazma, İnci Eviner, Ergin Çavuşoğlu, Sefer Memişoğlu ve Bengü Karaduman’ın videolarıyla katılmıştı.

2014 yılında Burak Delier’le çalışarak “Kriz ve Kontrol” adlı videosunun ortak kurumlarda gösterilmesini sağlayan İstanbul Modern, 2015 yılı için Vahap Avşar’ı “Arguvan Yolu” adlı videosuyla davet etti. Sergide bu iki video yerleştirmenin yanı sıra, 15 ülkeden son iki yılda programa katılan sanatçıların çalışmaları tematik seçkilerle projeksiyon ve ekranlarda gösteriliyor. Sergi kapsamında video sanatı ve sanatçı filmleri hakkında söyleşi ve sunumlar da düzenleniyor.

Sanatçılar: Yuri Ancarani, Vahap Avşar, Lee Kai Chung, Burak Delier, Dalila Ennadre, Provmyza Group, Mattias Harenstam, Oded Hirsch, Rebecca Ann Hobbs, Tran Luong, Jorge Macchi, Nicole Miller, Karen Mirza & Brad Butler, Uudam Tran Nguyen, Masooda Noora, Pallavi Paul, Elisabeth Price, Tejal Shah, Anatoly Shuravlev, Angela Su, Milica Tomic, Diego Tonus, Amir Yatziv, Tanya Busse & Emilija Škarnulytė

Küratör: Çelenk Bafra

Asistan Küratör: Senem Kantarcı

Detaylar; http://www.istanbulmodern.org/tr/sergiler/guncel-sergiler/artists-film-international-2014-2015_1540.html

16313097856_c9c368042b_o

Fil'm Hafızası

Fil'm Hafızası

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Sean Penn’li The Gunman’in İlk Fragmanı yayınlandı!

Sonraki yazı

SALT’ta Uzun Perşembe 29 Ocak