Haberler

İyi Bir Komşu Mahallesini Sahiplenen Birisi Midir?

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla, “iyi bir komşu” başlıklı 15. İstanbul Bienali’ne paralel bir film programı sunuyor.

Program, mahalle fikrinden yola çıkarak aynı mahali paylaşma hallerine bakıyor. Mahalleli olmak, meydanda buluşmak, aynı sokaklardan yürümek, birinin kapı komşusu olmak, dayanışmak veya direnmek gibi konulara dokunan seçkide Avrupa’nın göçmen dramını bir meydan üzerinden anlatan, Yannis Sakaridis imzalı Amerika Meydanı (Plateia Amerikis, 2016), çağdaş Avrupa sinemasının önde gelen auteur’lerinden Pedro Costa’dan artık olmayan Lizbon mahallesi Fontainhas üzerine yaptığı üçlemenin son filmi Gençler Yürüyor (Juventude Em Marcha, 2006), Hayao Miyazaki’nin Satsuki ve Mei kardeşlerin ormanın büyülü bekçisiyle olan fantastik komşuluklarını anlatan Komşum Totoro (Tonari no Totoro, 1988), TRT’nin 1986 yılında o tarihte bile yok olmaya yüz tutmuş mahalle duygusunu televizyon ekranlarımıza taşıdığı Perihan Abla (1986) dizisinin ilk iki bölümü ve Nobel ödüllü bir yazarın 40 yıl önce terk ettiği mahallesiyle yüzleşmesini izlediğimiz Arjantin filmi Saygın Vatandaş (El Ciudadano Ilustre, 2016) gibi filmler yer alıyor.

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Önceki yazı

Mesajlarıma Geç Cevap Verene Âşık Olurum: Heartbeats (2010)

Sonraki yazı

Mary Queen Of Scots Filminden İlk Görsel Geldi