Haberler

“Manevi Mimarlar” Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde!

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, “Kültürel Miras ve Korumacılık” temasıyla düzenlenecek “Uluslararası 17. Altın Safran Belgesel Film Festivali”nin bu yılki alt teması “manevi mimarlar” olarak belirlendi.

367

Festival Komite ve Belediye Başkanı Necdet Aksoy yaptığı açıklamada, festivalin sadece belgesel filmle sınırlı olmadığını, her yıl belirledikleri temalarla korumacılık alanında çalışmalar yaptıklarını söyledi. Aksoy, bu yıl özellikle “manevi mimarlar” üzerinde durduklarını ve bu konuyu işleyeceklerini ifade ederek, belgesel film festivaliyle özelde Safranbolu, genelde Türkiye’de bulunan kültürel değerlerin geleceğe miras olarak taşınması konusunda gerekli duyarlılığı sürdürmeyi hedeflediklerini belirtti. “Belediyemiz önderliğinde film yarışması düzenleniyor. Yarışma, uluslararası boyut kazanmasıyla hızla dünyaya açıldı” diyen Aksoy, “Her yıl birçok ülkeden belgesel, yarışmaya katılıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın her köşesinden belgeselin geleceğini umuyoruz. Elimizde bir hazine değerinde 16 yılda 15 bini aşkın belgesel arşivi oluştu. Bu gelecek kuşaklara aktarılacak çok büyük bir hazinedir” şeklinde konuşan Aksoy, “manevi mimarlar” konusu altında özellikle komşuya saygının ön plana çıkacağını aktardı.

Festivale çok inandığının önemle altını çizen Necdet Aksoy, “Safranbolu evlerinde doğa-insan-ev, sokak-ev, sokak-çarşı ilişkileri son derece düzenli ve dengelidir. Çevreye olduğu kadar komşuya da saygı egemendir. Hiçbir ev diğerinin görünüşünü engellemez. Evlerin yapımında taş, kerpiç ahşap ve alaturka kiremit kullanılmıştır. Bahçeler sokaktan taş duvarlarla ayrılmıştır. Yani komşuya saygı üst planda tutulmuştur. Yapılardaki bu İslam kültürü işlenecek ve günümüzde kaybedilen komşu değerleri yeniden canlandırılmaya çalışılacak.” sözleriyle bu temayla neyi amaçladıklarını açıkladı.

Gamze Gencer

Gamze Gencer

O bir LGBT sineması ve kadın filmleri oburu. 1991 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Reklamcılık, sinema, toplumsal cinsiyet, edebiyat, sanat tarihi ve müzik başlıca ilgi alanları. Boş zamanlarını film izleyerek, müzik dinleyerek; kitaplar, toplumsal cinsiyet konulu makaleler ve film çözümlemeleri okuyarak geçiriyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Önceki yazı

Amerikan Görüntü Yönetmenleri Birliği Ödülleri Sahiplerini Buldu

Sonraki yazı

14. Filmmor Kadın Filmleri Festivali 12 Mart'ta Başlıyor!