Haberler

Masumiyet Müzesi Beyazperdede

Orhan Pamuk tarafından yazılan, aynı adlı müzesi de açılan Masumiyet Müzesi isimli roman, Grant Gee tarafından belgeselleştirildi. Hatıraların Masumiyeti adını taşıyan belgesel film, 25 Mart’ta gösterime girecek.

25107117616_83cd373942_z

Orhan Pamuk’un 2012’de açılan Masumiyet Müzesi’nden yola çıkan ve yönetmenliğini İngiliz belgesel yönetmeni Grant Gee‘nin yaptığı Hatıraların Masumiyeti (The Innocence of Memories) adlı film, 2-12 Eylül 2015’te yapılan 72. Venedik Film Festivali‘nin Venedik Günleri bölümünde özel bir gösterimle yer aldı.

Filmin yönetmeni Grant Gee, daha önce ünlü İngiliz rock müzik grubu Radiohead ve Alman edebiyatçı Sebald üzerine yaptığı filmlerle tanınıyor.

Orhan Pamuk, 28 Nisan 2012’de, İstanbul’da, 2009’da yazdığı Masumiyet Müzesi romanı ile aynı adı taşıyan bir müze açar. Türkiye’de en çok okunanlar arasına giren roman, 1975 ile 1984 yılları arasında İstanbul’da, varlıklı bir iş adamı olan Kemal ve onun kuzeni genç ve yoksul Füsun’un arasındaki unutulmaz ve hazin aşkını anlatıyor. Masumiyet Müzesi ise bu unutulmaz aşkın ve İstanbul’un, parçalarına dokunabildiğimiz, onları hissedebildiğimiz rüyaların gerçeğe dönüştüğü hayali ama gerçek bir müze. Müzenin içindeki eşyalar, romana konu olan ve 1970’lerin İstanbul’unda yaşanmış talihsiz aşkın izlerini taşıyor… Film, eşyalardan hareketle şehrin büyülü kimyası, manzarası ve aşk hikayelerine doğru yolculuğa çıkarıyor.

Filmin taze fragmanı:

Yorum yaz