DramaSinema Odaları

Misafir (2017)

Yönetmen Andaç Haznedaroğlu’nun ikinci sinema filmi olan Misafir, Suriye’deki savaştan kaçan sekiz yaşındaki Lena ile komşusu Meryem’in hikâyesini anlatıyor. Lena ailesi ile birlikte Halep’te yaşamaktadır. Bir akşam evlerini dahi boşaltmaya fırsat bulamadan başlarına bombalar yağar ve evden yalnızca Lena ve daha bebek olan kardeşi kurtulur. Komşuları olan Meryem de ailesindeki herkesi kaybetmiştir. Türkiye’ye uzanan zorlu yolculukta Meryem bu iki küçük çocuğu himayesi altına alır.

Yol boyunca IŞİD militanı olduğunu tahmin ettiğimiz kişilerin ellerinden kurtulmayı başaran Meryem, sahip olduğu tüm parayı kaybettikten sonra sefil bir halde Istanbul’a varır. Istanbul’da bir tanıdıklarının yanına sığınan Meryem ve iki küçük çocuğu burada da çaresizlik beklemektedir.Bundan sonraki hedefleri Almanya’ya ulaşıp, Lena’nın dayısını bulmaktır. Binlerce mülteciyi yutan Ege denizi birbirlerinden başka kimsesi kalmayan bu üç kişinin karşı kıyıya geçmesine izin verecek midir? Filmin oyuncu kadrosunda; Saba Mubarak, Rawan Iskeif, Homam Hout, Şebnem Dönmez ve Yeşim Ceren Bozoğlu var.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Andaç Haznedaroğlu
Ezgi Ulukoca
15 Şubat 1984’te Eskişehir’de doğdu. Ertesi gün hava çok soğuktu, evden çıkmadı. Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu, avukattır. Sinema ve edebiyat ile ilgilenir. Seyahat etmeyi, bir de çillerini çok sever. Ayaklarının altından gıdıklanır, viskiyle arası yoktur. Kerevize bayılır.

Yorum yaz