Haberler

Neşet Ertaş’ın Bilinmeyenleri: Ah Yalan Dünyada

Yönetmen Atalay Taşdiken ve Hacı Mehmet Duranoğlu, Neşet Ertaş’ın Almanya’daki gurbet yıllarından ölümüne kadar geçen süre içerisinde yaşadıklarını bir belgesel film ile beyaz perdeye yansıttı.

neset

Ah Yalan Dünyada adıyla Beyoğlu Yeşilçam Sineması‘nda gösterilmeye başlanan belgesel, Neşet Ertaş‘ın az bilinen Almanya’daki gurbetlik yıllarından başlayarak, Türkiye’ye döndüğü 2000’li yılları ve ölümüne kadar geçen süreyi kapsıyor. İlk gösterimi 52. Antalya Uluslararası Film Festivali’nde yapılan belgeselde, Hasan Saltık, Bayram Bilge Tokel, Erol Parlak, Uğur Yücel, Can Dündar, Cengiz Özkan, Erdal Erzincan, Erkan Mumcu, Feryal Öney, Vedat Yıldırım, Reis Çelik gibi isimler, Neşet Ertaş’ın bu süre zarfında yaşadıklarını paylaşıyorlar. Kendi anlatımının da yer aldığı filmde, Neşet Ertaş’ın bir dönemi; sıcak, samimi, tevazu sahibi, bilge bir ozana yaraşır bir biçimde belgeleniyor.

Yaşar Kemal tarafından “Bozkırın Tezenesi” olarak adlandırılan, Türk Halk Müziği ve Orta Anadolu Türkmen Abdal Müzik geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olan büyük ozan, hayattayken, UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” ilan edilmişti.

Sinema Genel Müdürlüğü ve Kalan Müzik desteğiyle, Yönetmen Atalay Taşdiken ve Hacı Mehmet Duranoğlu’nun çektiği Ah Yalan Dünyada belgeseli İstanbul’dan sonra diğer illerde de gösterime girecek.

Mustafa Güler

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Sonraki yazı

Özcan Alper Sinemasının Derinliklerine Doğru Bir Sohbet