Bi'DünyaHaberler

Osmanlılar ve Avrupalılar Geçmiş Zamanlar ve Olasılıklar Sergisinde Buluşuyor

‘Osmanlılar ve Avrupalılar: 500 Yıllık Kültürel İlişkiler Üstüne Düşünmek’ projesinin İstanbul ayağı “Osmanlılar ve Avrupalılar: Geçmiş Zamanlar ve Olasılıklar” sergisi 4 Mart’ta MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Tek Kubbe Salonu’nda açılıyor.

otto26euro-poster-01,34Y8MVveaUOp2evi-ptvCQ

Belçika’nın önde gelen sanat kurumlarından BOZAR’ın liderliğinde altı sanat kurumunun ortaklığında  “Osmanlılar ve Avrupalılar: Geçmiş Zamanlar ve Olasılıklar” sergisi 4- 27 Mart tarihleri arasında MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Tek Kubbe Salonu’nda olacak.

Avrupa Birliği Kültür Programı’nın desteğiyle gerçekleştirilen Osmanlılar ve Avrupalılar: 500 Yıllık Kültürel İlişkiler Üstüne Düşünmek adlı projenin İstanbul ayağı olarak açılacak serginin küratörlüğünü Beral Madra üstleniyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve Cittadellarte-Pistoletto Foundation ortaklığıyla düzenlenecek sergi ücretsiz olarak gezilebilecek. Sergide Erol Eskici, Leone Contini, Eda Gecikmez, Mary Zygouri, Driant Zeneli ve Naci Güneş Güven’in çalışmaları yer alacak.

Serginin sanatçıları geçtiğimiz yıl Haziran ve Temmuz aylarında, Cittadellarte-Pistoletto Vakfı’nın Biella’daki merkezinde bir konuk sanatçı programına katıldılar. Avrupa ve Türkiye arasında günümüzdeki kültür alışverişini etkilediği varsayılan tarihsel kültür ilişkileri üzerine projeler geliştiren sanatçılar program boyunca, Gülçin Aksoy,  Ergin Çavuşoğlu,  Güven İncirlioğlu,  Adrian Paci, Michelangelo Pistoletto ve Igiaba Scego gibi isimlerle ortak çalışmalarda bulundular. “Osmanlılar ve Avrupalılar: Geçmiş Zamanlar ve Olasılıklar” başlıklı sergide bu iki aylık ortak çalışma sürecinin sonucu olan yapıtları sunulacak.

2012 yılında hayata geçirilen Osmanlılar ve Avrupalılar, 500 Yıllık Kültürel İlişkiler Üstüne Düşünmek başlıklı proje, Avrupa ve Türkiye’nin 500 yıllık ortak kültür hazinesine yolculuk yapmak ve kültürel ilişkilerin yeniden düşünülmesini sağlamayı amaçlıyor. Projenin ortaklığını, Belçika’dan BOZAR, Türkiye’den İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Polonya’dan National Museum in Krakow, İtalya’dan Cittadellarte-Pistoletto Foundation, Avusturya’dan Kunsthistorisches Museum Vienna ve Hollanda’dan Witte de With for Contemporary Art üstleniyor. Projeye ortak olan her sanat kurumu ülkesinde Osmanlılar ve Avrupalılar, 500 Yıllık Kültürel İlişkiler Üstüne Düşünmek başlığı altında farklı etkinlikler düzenliyor.

Mustafa Güler

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Tuş Olan Hayatlar: Foxcatcher

Sonraki yazı

The Diary of a Teenage Girl (2015)