Haberler

Salt Galata’da Dünya Barış Gününe Özel Gösterim

21 Eylül Dünya Barış Günü’nde Salt Galata’da çok özel bir belgesel film gösterimi gerçekleşecek.

Tüm dünyayı saran 68 hareketi üzerine kişisel bir tanıklık aktaran 2016 yapımı Generacija ’68 (68 Kuşağı), yönetmen Nenad Puhovski’nin de dâhil olduğu kuşağın o dönemde taşıdığı devrim heyacanını samimi bir dille anlatır. 1968’deki toplumsal olayların Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ndeki seyrinin ayrıntılandırıldığı belgesel filmde, hareketin sonraki kuşaklarda yarattığı etki sorgulanıyor. Puhovski, 68 hareketinin savunduğu ideallerin uygulanamaz olduğu eleştirisini reddederken gelecek kuşakların da gerçekçi bulunmayacak yeni fikirler üretmeye devam edeceğinin altını çiziyor.

68 kuşağına bir saygı gösterisi niteliğindeki belgeselin yönetmeni Puhovski, aynı zamanda bağımsız belgesel yapım şirketi FACTUM ve Zagreb belgesel filmleri festivali ZagrebDox‘un kurucusu.

Dünya Barış Günü’nde düzenlenen gösterimin ardından yönetmen Nenad Puhovski’nin katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Önceki yazı

Şener Şen'li Yol Ayrımı'ndan İlk Fragman!

Sonraki yazı

Rabarba Dergisi Eylül Ayında Distopya Dosyasıyla Raflarda!