Haberler

Saraybosna’nın Kalbi Ödülü Bu Yıl PAWEL PAWLIKOWSKI’nin

Pawel Pawlikowski 16-23 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 2019 Saraybosna Film Festivali’nin onur konuğu olacak.

Bu yıl 25. yıldönümünü kutlayacak olan Saraybosna Film Festivali, geçtiğimiz yıla damgasını vuran filmlerden olan ‘’Cold War’’un yönetmeni Pawel Pawlikowski’yi onur konuğu olarak ağırlayacak. 2018 yılının onur konuğu Nuri Bilge Ceylan olmuş ve Saraybosna’nın Kalbi Ödülü yönetmene gitmişti. 16 Ağustos’ta açılış gecesinde onurlandırılacak ve Saraybosna’nın Kalbi Ödülü’nü alacak olan Pawlikowski’nin önceki çalışmaları da sinemaseverlerle buluşacak. Restrospektifte Pawel Pawlikowski’nin BBC için çektiği belgesellerle beraber diğer filmleri de gösterilecek.

Pawel Pawlikowski’nin Saraybosna Film Festivali ile geçmişi eskiye dayanıyor. 2010 yılında yönetmenin ‘’Ida’’ filmi yine festivalde gösterilmiş, geçtiğimiz yıl ise ‘’Cold War’’ festivalin açılışını yapmıştı. ‘’Cold War’’ 2018 Cannes Film Festivali’nde yarışmış, Pawel Pawlikowski en iyi yönetmen ödülünü kazanmıştı. ‘’Cold War’’un bu yıl Oscar ve Bafta’da da adaylıkları bulunuyor.

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz