Haberler

SineBU’da Temmuz Ayı!

SineBU'da Temmuz Ayı!

SineBU temmuzda dünya sinemasından 6 yeni film ve tek seansta gösterilecek bol ödüllü 5 kısa film ile yaz rehavetine alternatif sunuyor.

The Bookshop, İspanya’nın en önemli uluslararası film ödülleri olan GOYA’da en iyi film, yönetmen ve uyarlama ödüllerinin sahibi oldu. Fitzgerald’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, 2. Dünya savaşı sonrası etkilerde, 1950ler İngiltere taşrasında geleneksel ve modern arasındaki çatışmayı konu ediniyor.

Yol Kenarı, auteur yönetmen Tayfun Pirselimoğlu’nun ilk distopik anlatısı. Altın Portakal yerine geçen Ulusal Yarışma ve İstanbul Film Festivali’nden en iyi yönetmen ödülünü alan filmin görüntü yönetiminde Sonsuzluk ve Bir Gün filminin de görüntüsüne imza atan Andreas Sinanos bulunuyor.

Ödüllü Kısalar dünya kısa film sinemasında öne çıkmış 3 kurmaca ve 2 animasyon filmden oluşan bir seçki.

Mektoub, My Love: Canto Uno ayın en merak dilen işi sayılabilir zira film Cannes altın palmiye sahibi, Mavi En Sıcak Renktir’in yönetmeni Abdellatif Kechiche imzalı. Venedik’te altın aslan için yarışan film yönetmenin en coşkulu, hazcı ve hoşgörülü anlatısı olarak görülüyor. Fransa’nın güney sahil kasabasında; İnternetin olmadığı, VHS kasetin ve negatife fotoğraf çekilmenin hüküm sürdüğü zamanda geçen bir yaz tatilini resmeden film yapım tasarımı ile de epey övgüler toplamakta.

The Leisure Seeker, Venedik’te altın aslan için yarışan film aynı zamanda bir kitap uyarlaması. Geçmişin çiçek çocukları neslinden gelen; şimdilerde yaşları ilerlemiş, biri Alzheimer diğeri kanser olan çiftin belki de son yolculukları olacağını bilerek çıktıkları karavanlı seyahat “hayat” hakkında derinlere işleyen bir atmosfer yaratıyor.

Zama, 1700lerin sonlarından bir sömürge hikâyesi. İspanya kolonizasyonunda görevli olan Zama, bulunduğu izbe kasabada görev yeri değişiklik haberini beklerken ironik bir şekilde özgürlük hayali kurmaktadır.

Mary Shelley, Frankenstein romanının ünlü yazarı Mary Shelley’in gerçek hikâyesinden bir biyo-drama. 1800ler Londra’sı fonunda geçen hikâye yazarın tutku ve öfkesini kalemine döküşüne dair zorlu bir anlatının peşinde.

Beğeni toplayan Hewno Bereng ile The Workshop kaçıranlar için son seanslarıyla programda yer alacaklar.

Gösterim Programı

Betigül Küçük
1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir