Haberler

SİYAD Ödülleri 24 Şubat 2015’te Sahiplerine Verilecek

4692322928_3ff158bf90_o

Türkiye’de sinema alanında en uzun solukla verilen ödüllerden biri olan SİYAD Ödülleri 24 Şubat 2015 Salı günü gerçekleştirilecek bir törenle sahiplerine verilecek. 2014 yılı boyunca Türkiye sinemalarında ticari gösterime çıkartılmış yerli ve yabancı yapımlar arasında yapılacak değerlendirme sonucunda verilecek ödüller kırk yedinci kez sanatçılarla buluşacak.

Doksan sekiz sinema yazarının kayıtlı olduğu SİYAD – Sinema Yazarları Derneği’nin geleneksel olarak verdiği ödüller Türkiye Sinema Sektörü’nün en gözde değerlendirmesi olarak nitelendiriliyor.

SİYAD, gerçekleştireceği ödül töreninde 2014 yılının gösterime giren yerli yabancı filmlerini değerlendireceği gibi sinema yaşamına emeği geçmiş sanatçılara da Onur, Emek ve Özel ödüller takdim ediyor.

Bir yıl boyunca festivallerde ve özel gösterimlerde izlenen belgesel ve kısa filmler ise SİYAD’ın kurulları tarafından seçilerek bütün üyelerin değerlendirilmesine sunuluyor. Adaylık elde eden yapıtlar arasından SİYAD üyeleri yılın en iyi belgesel ve kısa filmini de SİYAD heykelciğiyle ödüllendiriyor.

Umut Ödülü adıyla Ahmet Uluçay’ın anısına verilen ödül, sinema alanında başarılı ve umut vaad eden genç bir sinemacıya veriliyor. SİYAD’ın ‘En İyi Senaryo Ödülü’ merhum Mahmut Tali Öngören adıyla, ‘En İyi Kadın Oyuncu Performansı Ödülü’ Cahide Sonku adıyla ve bir sinema yazarına verilen ‘Emek Ödülü’ de duayen sinema yazarı Tuncan Okan’ın adıyla, anısına veriliyor.

SİYAD’ın ödül dağıtacağı ana dallar şöyle:
En İyi Film, En İyi Belgesel Film, En İyi Kısa Film, En İyi Yabancı Film, En İyi Yönetmen
Mahmut Tali Öngören En İyi Senaryo, En İyi Müzik, En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Kurgu
En İyi Sanat Yönetimi, Cahide Sonku En İyi Kadın Oyuncu Performansı
En İyi Erkek Oyuncu Performansı, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı, Ahmet Uluçay Umut Ödülü, Tuncan Okan Emek Ödülü

SİYAD üyelerinin iki turlu seçimle belirlediği ödüller için değerlendirme takvimi 2015’in ilk iki ayı içerisinde tamamlanacak. Elektronik oylama sistemiyle gerçekleşen seçimlerde 2014 yılında sinemalarda vizyona çıkan yabancı filmler arasından da en iyi yirmi film belirleniyor. Birinci olan yabancı filmin ödülü törende filmin Türkiye temsilcisine veriliyor.

24 Şubat 2015’te SİYAD başkanı Melis Behlil ve onursal başkan Atilla Dorsay’ın konuşmalarıyla açılacak gecede ülkede kutlamalarına devam edilen ‘Sinemanın 100. Yaşı’ ile ilgili değerlendirmelere de yer verilecek.

SİYAD’ın geçmiş yıllardaki ödüllerine, üyelerine, ödül yönetmeliklerine ve haberlerine siyad.org adresinden ulaşabilir, [email protected] adresine sormak istediklerinizi yöneltebilirsiniz.

Fil'm Hafızası

Fil'm Hafızası

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Yalvarırım Gel De Kurtar: Sinemanın Depresif Karakterleri

Sonraki yazı

Kumun Tadı Filminin Fragmanı Yayınlandı