Haberler

Suç ve Ceza Film Festivali 16 Ekim’de başlıyor!

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 16-22 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Adaletsizliklere baş kaldıran film festivalinin bu yılki ana teması ise “Ayr/mc/l/k”.

suçveceza-2015-afiş

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi aracılığıyla 16-22 Ekim arasında düzenlenecek olan Suç ve Ceza Film Festivali için geri sayım başladı. 5.kez düzenlenen ve bu yılki ana teması “Ayr/mc/l/k” olarak belirlenen festivalin 8 Ekim’de gerçekleşen basın toplantısında festival ile ilgili ayrıntılı bilgileri Prof. Dr. Adem Sözüer ve Prof. Dr. Bengi Semerci konuklara aktardılar. Toplantıya katılanlar arasında yönetmen Derviş Zaim, oyuncu Yosi Mizrahi ve gazeteci Yekta Kopan da vardı. Basın toplantısında konuşan Festival Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, ne kadar zor olsa da festivalin adaleti tam olarak işleyebileceğine inandıklarını, ayrımcılığın da bir adaletsizlik olduğunu ve festivalin ana temasının insanın kendisine karşı yaptığı ayrımcılık olduğunu belirtti. İlk olarak 16 Ekim Cuma günü sinemaseverlerle buluşacak olan festivalin bu yılki jürileri de belli oldu. Festivalin uzun metraj yapımlarını değerlendirecek olan jüri Demet Akbağ, Serdar Akar,Yrd. Doç. Dr. Selman Dursun, Sevin Okyay ve Lucie Bader’ den oluşuyor. Kısa metrajlar ise Ozan Güven, Mehmet Acar ve Engin Ertan’dan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.

uluslararasi-suc-ve-ceza-film-festivali-bu-yil-ayrmclk-temasi-ile-002

“AYR/MC/L/K” temasında bir araya getirilen seçkide 10 kısa film, 7 belgesel ve 10’u Altın Terazi Uzun Metraj Film Ödülü için yarışmak üzere 30 uzun metraj yapım yer alıyor. Festivalin en heyecan verici sürprizi Altın Koza ve Venedik ödüllerinin sahibi olan ve büyük yankı uyandıran Emin Alper’in son filmi “Abluka”.15 Ekim’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak açılış töreniyle başlayacak olan festivalin açılış filmi ise “Alias Maria”. Festival filmleri Beyoğlu Atlas ve Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi sinemalarında 16-22 Ekim 2015 tarihleri arasında izleyici ile buluşacak.“Ayr/mc/l/k” temalı belgesel seçkisini 19 Ekim Pazartesi Beyoğlu Atlas Sineması’nda tek salonda gün boyu izlemek mümkün. Ayrıca tüm seçki tek bilet ile izlenebilecek. Ödül töreni 20 Ekim 2015 Salı günü Beyoğlu Atlas Sineması’nda gerçekleşecek. Film gösterimleri ise 22 Ekim 2015’e kadar sinemalarda gösterilmeye devam edecek.

Sadece film gösterimleriyle değil, programındaki söyleşi ve panellerle de izleyicilere zengin seçenekler sunan festivalin film panellerinden ilki 17 Ekim 2015 saat 16.00’da Beyoğlu Atlas Sineması’nda gerçekleşecek. “The Circle” filmi üzerine “Toplumsal Algıdan Sinemaya: Cinsel Kimlik ve Yönelim” konulu panele; Ivan Madeo, Prof. Dr. Walter Stoffel, Av. Fırat Söyle, Alin Tasçıyan ve Ayta Sözeri konuşmacı olarak katılacak. İkinci panel ise yine Beyoğlu Atlas Sinemasında,18 Ekim Pazar saat 14.00’de yapılacak. Samir Mehanovic, Dr. Amila Ferhatovic, Reshad Strik, Faysal Soysal ve Coşkun Aral’ın katılacağı bu panelin konusu ise “The Fog of Srebrenica” filmi üzerine “Sisler Dağıldı mı?” olarak belirlendi.

https://www.facebook.com/events/1665655140337504/

Gamze Gencer

Gamze Gencer

O bir LGBT sineması ve kadın filmleri oburu. 1991 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Reklamcılık, sinema, toplumsal cinsiyet, edebiyat, sanat tarihi ve müzik başlıca ilgi alanları. Boş zamanlarını film izleyerek, müzik dinleyerek; kitaplar, toplumsal cinsiyet konulu makaleler ve film çözümlemeleri okuyarak geçiriyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Meryl Streep 66.Uluslararası Berlin Film Festivali’nin Jüri Başkanı Oldu!

Sonraki yazı

Kaçıranlar İçin Film Ekimi Filmlerinin Vizyon Tarihleri