BelgeselSinema Odaları

Tahtacı Fatma (1979)

Fil'm Hafızası Puanı: 6,67 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

tahtacı_fatma

Türk belgeselciliğinin duayen ismi Süha Arın’ın yapımını ve yönetmenliğini üstlendiği 1979 yapımı Tahtacı Fatma’da, Toroslar’da yaşayan, Orman Bakanlığı için ağaç kesimi ve tomruk nakli işinde çalışan ve Tahtacılar olarak bilinen topluluk ile tanışıyoruz. Belgesel; onların zor koşullar altındaki günlük yaşamına, sosyal ve ekonomik sorunlarına 12 yaşındaki Fatma Şimşek özelinde küçük bir projeksiyon tutuyor.

Belgeselin çekim hikâyesi ise oldukça ilginç. Süha Arın ve ekibi , Orhan Asena’nın öyküsünü yazdığı Yörük Elif (1978) adını taşıyan bir film için mekân seçmek amacıyla Antalya’nın Elmalı ilçesi köylerinde dolaşırken Tahtacılarla karşılaşır ve onlardan çok etkilenirler. Ardından bu belgesel fikri oluşur. Tahtacı Fatma belgeseli, 1979 yılında katıldığı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Altın Portakal, Balkan Film Festivali’nde birincilik, Şam Film Festivali’nde ise Gümüş Kılıç ödülüne layık görülür.

 

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Süha Arın

Mustafa Güler

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

En Güzel Adamların, En Güzel Bilinmeyen Filmleri

Sonraki yazı

SİYAD 2015'in En İyi Yabancı Filmini Seçti!