Fil'm Hafızası
Haberler

Thomas Vinterberg ”Kursk” Filmi ile Gerçek Bir Hikayeyi Beyazperdeye Taşıyacak!

120 askerin hayata veda ettiği Rus Donanmasına bağlı “Kursk” isimli denizaltının batış hikayesi ve ardından yaşananları ele alan film Thomas Vinterberg yönetmenliğinde seyirciyle buluşuyor.

Thomas_Vinterberg_465641a

Sinema dünyası geçmişte yaşanan olayları günümüze taşımaya devam ediyor. Şimdi de 2000 yılında yaşanan ve büyük bir skandala sebep olan Rus denizaltısının batma hikayesi beyazperdeye taşınıyor. Sinemanın cinsel yönlerine dokunuşlarıyla bilinen Lars von Trier ile işbirliği yaparak adından söz ettiren Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg, yakın tarihte yaşanan bu korkunç faciayı sinemaya aktarmak üzere yönetmen koltuğuna oturuyor. Bu yıl içinde vizyona girecek olan The Commune filminin yönetmenliğini de üstlenen Vinterberg, Kursk isimli denizaltının batma hikayesini ele alacak olan film için Luc Besson‘a ait Europa Crop şirketi ile el sıkıştı.

Barents Denizi’nde gerçekleşen ve Rus Deniz Kuvvetleri hakkında büyük tartışmalar yaratan olayı ve ardından yaşananları anlatacak olan Kursk için, 2010 yılında basılan “A Time To Die” isimli kitaptan da yararlanıldığı konuşuluyor. Seyircisinin tüylerini diken diken etmeye hazırlanan filmin senaryosu ise Saving Private Ryan‘ın senaristi Robert Rodat tarafından kaleme alınıyor.

Gamze Gencer
O bir LGBT sineması ve kadın filmleri oburu. 1991 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Reklamcılık, sinema, toplumsal cinsiyet, edebiyat, sanat tarihi ve müzik başlıca ilgi alanları. Boş zamanlarını film izleyerek, müzik dinleyerek; kitaplar, toplumsal cinsiyet konulu makaleler ve film çözümlemeleri okuyarak geçiriyor.

Yorum yaz