Yıl 1958: Manchester United, başka bir deyişle Busby’nin Bebekleri, oynadıkları futbol ve yakaladıkları takım havasıyla ortalığın tozunu attırmaktadır. Daha sonraları bir Manchester efsanesi olacak genç Bobby Charlton ise takıma yeni yeni adapte olmaya başlamıştır.

Gayet formda olan United, Kızılyıldız ile oynanan Avrupa Kupası maçını kazanır ve yarı finale yükselir. Yugoslavya dönüşü, takımı taşıyan uçak Münih’te yakıt ikmali için durur, ne var ki kalkışta iki kez sorun yaşanır. Üçüncü denemede ise…

United, dünya spor tarihinin en trajik, vahim olaylarından biri olan, 23 kişinin yaşamını yitirdiği “1958 Münih Uçak Kazası”nı konu almakta. Etkileyici oyuncu performansları, gözlerdeki nemlilik oranını yükselten sahneleri, takım olma olgusunu son kerteye kadar izleyiciye aktarması  ile ve artık klişeleşmiş bir tabirle futbolun sadece futbol olmadığını izleyiciye yeniden hatırlatan, 2011 yılı bir BBC yapımı.

Filmin Künyesi

Yönetmen: James Strong
Oyuncular: David Tennant, Jack O’Connell, Dougray Scott, Sam Claffin
Can Bediroğlu
Ekim 94’te Gaziantep’te doğdu. YTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden manasız bir zamanda mezun oldu. Geleceği üzerine bazı plan, programlar yaparken Fil’m Hafızası’nda da ufak tefek şeyler karalamaya başladı. Huzurlu ve sakin bir hayatın peşinde. Oyunu iki yönlü oynayabilen orta saha oyuncuları, film-noir ve İngiliz mizahı özel ilgi alanları arasında.

Yorum yaz