Haberler

“Yılın Avrupa Filmi” Toni Erdmann!

Jüri başkanlığını Yeşim Ustaoğlu’nun yaptığı Palic Avrupa Filmleri Festivali’nin kazananı Maren Ade’nin yönettiği Toni Erdmann” oldu. Jüri’nin En İyi Yönetmen kararı ise “Graduation” ile Cannes’da da aynı ödüle uzanan Cristian Mungiu’dan yana.

Toni Erdmann

Sırbistan’ın Palic şehrinde düzenlenen ve Avrupa’nın geleceğine işaret eden filmleri buluşturan 23. Palic Avrupa Filmleri Festivali dün sona erdi. 15 filmin yarıştığı festivalde “Yılın Avrupa Filmi” Maren Ade’nin yönettiği “Toni Erdmann” oldu. Türkiyeli yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun başkanlığını yaptığı ve Sırp yönetmen Stefan Arsenijević, Estonyalı yapımcı Riina Sildos, Alman oyuncu Michaela Kezele ve Litvanyalı oyuncu Aistė Diržiūtė’den oluşan jüri, gerekçesinde; “Toni Erdmann, bir baba ve kızın hikâyesini, başarı odaklı yaşanan ve insanların birbirine yabancılaştığı modern dünyamızda mizah ve taze bir yenilikle anlatıyor” dedi.

Festivalde En İyi Yönetmen Ödülü, “Graduation” filmiyle Cristian Mungiu’ya giderken, Jüri Özel Mansiyonu Miloš Radović’in “Traindriver Fairytale” ve Tomasz Wasilewski’nin “United States of Love” filmleri arasında paylaştırıldı.

İnternet Sitesi: yesimustaoglu.com

Facebook: facebook.com/ustaogluyesim

Twitter: twitter.com/Yesim_Ustaoglu

Instagram: instagram.com/ustaoglufilm

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Kong: Skull Island'dan Yeni Fragman Geldi

Sonraki yazı

1917 Rus Devrimi'nin 100. Yılı İçin Birçok Sergi Londra'da