Haberler

Yurtdışından Ödülle Dönen Sibel’den İlk Fragman Yayınlandı!

Yurtdışından Ödülle Dönen Sibel’den İlk Fragman Yayınlandı!

Başrolünü Damla Sönmez’in üstlendiği ve dünya prömiyerini yaptığı 71. Locarno Film Festivali’nden çok sayıda ödülle dönen Sibel’den ilk fragman yayınlandı.

Sibel, Kuşköy’de yaşayan ve ıslık diliyle yaşayan bir kadının öyküsünü anlatıyor. 25 yaşındaki Sibel, babası ve kız kardeşi ile birlikte Karadeniz’de gözlerden uzak bir köyde yaşamaktadır. Dilsiz bir kız olan Sibel’in kendi halinde bir yaşantısı vardır. Atalarından kalma bir gelenek olan ıslık çalma ile iletişim kuran genç kız köylüler tarafından dışlanır. Bir gün ormanda gezintiye çıkan Sibel’in hayatı ormanda saklanan bir yabancıyla karşılaşması ile bambaşka bir hal alır.

Sibel‘de, filmdeki performansıyla 25. Adana Film Festivali’nde ve 55. Ulusal Yarışma’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Damla Sönmez’e, Emin Gürsoy, Erkan Kolçak Köstendil, Elit İşcan, Meral Çetinkaya ve Gülçin Kültür Şahin gibi isimler eşlik ediyor.

ABD prömiyerini Chicago Film Festivali’nde, Asya prömiyerini ise Güney Kore’deki Busan Film Festivali’nde, gerçekleştiren film; Braunschweig (Almanya), Rome Medfilm (Italya), Amiens (Fransa), Kolkata (Hindistan), Fayence Montauroux (Fransa), Cannes Sinema Buluşmaları (Fransa), Tokyo FilmEx (Japonya) ve Brüksel Medfilm (Belçika) gibi pek çok film festivalinde yarıştı. Şimdi ise London Film Week’in ana yarışmasında yer alan Sibel, İngiltere prömiyeri ile (6 Aralık) Avrupa gösterimlerine devam ediyor.

Guillaume Giovanetti ve Çağla Zencirci imzalı Sibel’in İstanbul prömiyeri, İstanbul Modern’de devam eden “Biz de Varız!” programı kapsamında 15 Aralık’ta gerçekleşecek.

 

 

 

 

Gaye Kiper
1996 yılının Mayıs ayında İstanbul’da doğdu. Mütercim-Tercüman olmanın yanı sıra hayatının her döneminde olduğu gibi yine sanatla ilgileniyor. Uzun süre Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde tiyatro eğitimi aldı ve her daim kendisini farklı mutluluklara yönelten sinema ve tiyatro dünyasını çok sevdi. Şimdilerde ise, bu dünyasına bir de seyahati kattı ve gezip görme merakından kendisini alamıyor. Gelecekte bir gün bu sanat dünyasının bir parçası olabilmeyi umuyor.

Yorum yaz