Vizyon

14 Aralık’ta Vizyonda!

14 Aralık'ta Vizyonda!

Roma

Yönetmen: Alfonso Cuaron

Oyuncular: Yalitza Aparicio, Marina de Tavira, Diego Cortina Autrey, Carlos Peralta, Marco Graf, Daniela Demesa, Nancy García García, Verónica García

Tür: Dram

Süre: 135 Dakika

Roma, 70’lerin başında Meksiko City’nin Roma adlı bir muhitinde, ev hizmetlisi olarak çalışan Cleo’nun çevresinde gelişenleri anlatıyor. Alfonso Cuarón’un çocukluğunu beraber geçirdiği kadınlardan ilham aldığı ve onlara bir saygı duruşu olarak nitelendirdiği Roma‘da, bir ailenin çalkantılı yaşantısıyla beraber dönemin toplumsal hiyerarşisi ve sınıfsal önyargıları da irdeleniyor. Usta sinemacı Alfonso Cuarón’un son filmi, Venedik’te Altın Aslan ödülüne layık görüldü.

 

 

Donbass

Yönetmen: Sergey Loznitsa

Oyuncular: Valeriu Andriuta, Georgiy Deliev, Boris Kamorzin, Sergey Kolesov, Sergey Russkin, Natalya Buzko

Tür: Dram

Süre: 110 Dakika

Donbass, Doğu Ukrayna toplumunun manipülasyon ve propagandanın etkileriyle bozuluşunu konu ediniyor. Sergei Loznitsa imzalı film, sert ve tavizsiz bir Doğu Avrupa portresi çizerken, Avrupa’nın hemen yanı başında, Ukrayna’nın Donbass bölgesinde dört yıldır devam eden bir savaşı anlatıyor. Rus yanlılarının ve milislerin yönetime karşı başkaldırdığı ülkede yolsuzluk, propaganda, soygun ve silahlı çatışmaların gündelik hayatın bir parçası haline geldiği, yaşam ve ölümün iç içe geçtiği, hakikatin önemini yitirdiği, yediden yetmişe herkesin kaos ortamından payına düşeni aldığı bir film. Sergey Loznitsa, 2018 Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü.

Zeynep Enginer
1991 yılının Ağustos'unda doğdu. İradesi dışında gerçekleşen bu olay takdir edersiniz ki birtakım aktiviteler gerçekleştirmesine de olanak tanıdı. Bu kez iradesiyle; İzliyor, okuyor, yazıyor, yemek yapıyor ve yiyor. Psycho izlemekten ve barbunya yemekten asla sıkılmıyor.

Yorum yaz