Haberler

Shakespeare Severler Toplanın; Macbeth’ten Yeni Görüntüler Var!

Macbeth 3

Artık herkesçe aşikar; insanlık tarihi devam ettikçe Shakespeare eserleri farklı uyarlamalarla tekrar tekrar karşımıza çıkacak. Çünkü bu eserler her ne kadar günümüzden 400 yıl önce yazılmış olsa da, her zaman modernler, her dönemin insanına hitap ederler; bunun sebebi de bu büyük ozanın insan doğasını tüm inceliklerine ve detaylarına kadar çözmüş olmasıdır. Bu eserlerden en çok yorumlananlardan biri de kuşkusuz Macbeth.

Macbeth 1
Michael Fassbender’ı Macbeth, Fransız aktris Marion Cotillard’ı ise Lady Macbeth olarak izleyeceğimiz bu yeni uyarlamada, ikilinin kimyası gayet de tutmuş gibi görünüyor.

İlk yönetmenlik denemesini Avustralya’nın en ünlü cinayet dosyalarından birini konu edinen Snowtown ile yapan Justin Kurzel, filmin yönetmen koltuğunda. Kurzel’in karanlık mevzulara aşina oluşu dolayısıyla bu dönem dramasına getireceği bakış da merak konusu. Filmin resmi sinopsisinde, uyarlamanın “savaş yorgunu ortaçağ İskoçya’sında geçen bu hırs ve kendini tüketme hikayesinde, Shakespeare’in bu çok ünlü ve de zorlu karakterleri için savaş zamanının nasıl bir şey olacağı” üzerine yoğunlaşacağını belirtmişlerdi.

Filmin, ekim ayında İngiltere’de gösterime girmeden önce, bu seneki Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapacağını da hatırlatmış olalım.

Macbeth 2

İrem Güller
1990 yılında, şu an ne kadar sıcak olduğunu pek hatırlayamadığı bir yaz gününde dünyaya geldi. Ege Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı. Edebiyatı, tiyatroyu ve sinemayı, esasen özünde “kurgu” barındıran her şeyi çok seviyor. Hikayeler anlatmaktan, hikayeler dinlemekten, gerçek olanı hikayeleştirmekten hoşlanıyor. Metinler üzerine düşünmek ve kendi metinlerini yaratmak en büyük tutkusu.

Yorum yaz