Haberler

5. Roma Türk Film Festivali 3 Temmuz’da Sona Eriyor

2011 yılında ilkinin yapılmasından sonra gelenekselleşen ve bu sene beşincisi düzenlenen 5. Roma Türk Festivali, 30 Haziran’da başlamasının ardından 3 Temmuz’da sona erecek.  Terör olayları nedeniyle sadeleştirilen açılış akşamı; saygı duruşu, İtalyan sinemasının günümüzdeki en önemli yönetmeni sayılan, festivalin onursal başkanı Ferzan Özpetek ile T.C. Roma Büyükelçisi Aydın Sezgin’in konuşmaları ve açılış filmi olan Annemin Yarası‘nın gösterimiyle gerçekleştirilmiş, Özpetek; sinemanın ışığının hayatlarımızı aydınlatmasını dilediğini ifade etmişti.

 13339437_1111824205557938_820340744620771296_n

Roma’daki Villa Borghese Bahçeleri’nde bulunan “Casa Del Cinema” (“Sinema Evi”) salonlarında başlayıp devam eden festivalde, son dönem Türk sineması filmlerine ağırlık verilirken, hem festival filmleri, hem de popüler kaliteli yapımlardan bir seçki izleyicilere sunuluyor. Annemin Yarası dışında Sarmaşık, İftarlık Gazoz, Sivas, Ali Baba ve Yedi Cüceler, Baskın ve Kalandar Soğuğu isimli filmler festival sayesinde İtalyan sinemaseverler ve İtalya’daki Türklerle buluşuyor.  Festivalin klasikleşmiş film köşesinde ise Muhsin Bey‘e yer verildi. Ayrıca, usta oyuncu Şener Şen, festivalin bu seneki onur ödülüne layık görüldü.

"Muhsin Bey"den bir kare.
“Muhsin Bey”den bir kare.

2 Temmuz akşamında gelmiş geçmiş en iyi Türk filmlerinden sayılan, yönetmenliğini Yavuz Turgul’un yaptığı Muhsin Bey‘in gösterilmesinin ardından 3 Temmuz’da festival, Baskın, Annemin Yarası (ikinci gösterim) ve Kalandar Soğuğu ile sona erecek.

Türkiye ile İtalya arasındaki sanatsal iletişimde önemli bir yere sahip olan Türk Roma Film Festivali, Serap Engin’in başkanlığında; Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’nin katkılarıyla organize ediliyor.

Festival hakkındaki detaylı bilgi buradan erişilebilir.

 

Yorum yaz