Haberler

“Altın Portakal” Başvuruları Başladı!

Geçtiğimiz yıl bir çok kez ertelenmesi, adının değişmesi ve ödül törenlerindeki protestolar ile gündemden düşmeyen Uluslararası Antalya Film Festivali’nin hazırlıkları devam ediyor.  Bu yıl 53. kez düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Film Festivali’nin (Altın Portakal) yarışma bölümleri için başvuru süreci başladı.

altin_0

16-23 Ekim 2016 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek festivalin yarışma bölümleri olan ‘Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’, ‘Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması’, ‘Ulusal Kısa Metrajlı Film Seçkisi’ ve ‘Antalya Film Destek Fonu’ için başvurular alınmaya başlandı. Bu yılın en iyi film kategorisinde büyük ödül ise Altın Portakal heykelciği ile birlikte 100 bin TL olarak açıklandı.

Ulusal yarışmada, ‘En İyi İlk Film’, ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’,’ En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Kurgu’, ‘En İyi Görüntü Yönetimi’, ‘En İyi Sanat Yönetimi’ ödülleri ile ‘Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’ ve ‘Behlül Dal Jüri Özel Ödülü’ kapanış gecesinden bir gece önce, Antalya Film Forum Ödül Töreni ile aynı gece sahiplerine ulaşacak. ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Müzik’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülleri ise festival kapanış töreninde Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması ödülleriyle birlikte sahiplerini bulacak.

2015 yılında kapsamı genişletilen Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’na bu yıl da belgesel, deneysel veya animasyon uzun metrajlı Türkiye yapımı filmler de başvuru yapabilecek. Yine geçtiğimiz yıl uygulanması başlayan Ulusal Kısa Metrajlı Film Seçkisi kapsamındaki filmlerin uluslararası yarışma filmlerinden önce seyirciyle buluşması bu yıl da gerçekleştirilecek. Özel bir belgesel seçkisinin de film programında yer alacağı festivalde halk oylamasıyla her iki seçkideki filmlerden birer tanesi ‘İzleyici Ödülü’nün sahibi olup, Altın Portakal heykelciğine sahip olacak.

Antalya Film Destek Fonu

Antalya’yı Türkiye’de ve dünya film endüstrisi içinde önemli noktalardan biri haline getirmek ve Antalya’da film üretimini artırmak için düzenlenen Antalya Film Destek Fonu, festivalin dikkat çeken bölümlerinden. Para ödülü 100 bin TL olarak açıklanan bölüm, dış çekimlerinin en az üçte biri Antalya’da gerçekleşecek ulusal uzun metrajlı bir filme senaryo konusunda destek olmayı amaçlıyor.

Festivalin resmi web sitesinde yayımlanan bilgiye göre son başvuru tarihleri aşağıdaki şekilde:

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Kısa Metraj Film Seçkisi ve Antalya Film Destek Fonu: 19 Ağustos 2016

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması: 26 Ağustos 2016

Festivale başvuru için gerekli başvuru formlarına yine festivalin http://www.altinportakal.org.tr/ web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Gözde Bertuğ
İstanbul’da doğdu, orda büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı, çalışıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalıştı, çalışıyor. Haritalar, notalar, sosyal sorumluluk projeleri, yeni yerler ve yepyeni yüzler en sevdiği şeyler. Sinemaya da bayılıyor, o yüzden burada.

Yorum yaz