Haberler

Ankara Engelsiz Film Festivali’nde Herkes İçin Senaryo Atölyesi

24-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında dördüncü kez sinemaseverlerle buluşacak Ankara Engelsiz Filmler Festivali; 26 Mayıs Perşembe günü, senarist ve sinema yazarı Ceyda Aşar eğitmenliğinde bir senaryo atölyesi gerçekleştiriyor.

AEFF2016

British Council işbirliğiyle ile düzenlenecek atölyede katılımcılara fikir aşamasından başlayarak senaryo yazım pratiklerini nasıl geliştirebilecekleri konusunda temel senaryo eğitimi verilecek.

Atölye boyunca katılımcılar; film hikayesi nasıl tasarlanır, dramatik yapı nedir, karakterler nasıl yaratılır, diyalog nasıl yazılır gibi temel senaryo bilgilerini öğrenecekler. Bu teorik bilgilere eğlenceli yazma alıştırmaları eşlik edecek. Dünya sinemasından önemli filmlerin sesli betimleme ve işaret dili çevirisi eklenmiş sahneleri yorumlandıktan sonra katılımcılar kişisel deneyimlerinden yola çıkarak kendi senaryo fikirlerini oluşturacak ve bu fikri geliştirerek kendi öykülerini yaratacaklar.

Tüm katılımcıların etkin olmasını sağlayan keyifli yöntemler içerecek atölye sırasında her katılımcı, içinde gizlenmiş olan yaratıcı potansiyelleri keşfedecek.

KİMLER, NASIL BAŞVURABİLİR?

Geçen sene ilk kez görme engelli sinemaseverler ve engeli olmayanlar ile gerçekleştirilen atölye, bu sene işitme engelli sinemaseverlerin de dahil edildiği daha kapsayıcı bir etkinlik haline getirildi.

Sinemaya ilgi duyan, bir fikri ve hikayesi olan ve senaryo yazmak isteyen görme ve işitme engelli sinemaseverlerle, herhangi bir engeli bulunmayan 15-45 yaş grubundan herkes, bu seneki senaryo atölyesine başvurabilir.

26 Mayıs Perşembe günü 12:00 – 17:00 saatleri arasında Ulucanlar Cezaevi Kültür Sanat Merkezi‘nde gerçekleştirilecek atölyeye başvuru ve ayrıntılı bilgi için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Son başvuru tarihinin 13 Mayıs Cuma olduğu atölyeye katılım ücretsizdir.

Senaryo Eğitmeni Ceyda Aşar 

Senaryo atölyesinin yürütücülüğünü “herkes senaryo yazabilir” ilkesiyle yola çıkan senarist ve sinema yazarı Ceyda Aşar yapıyor. Çeşitli dergi ve gazetelerde sinema yazarlığı yapan, SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) üyesi Aşar, “Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku” filminin hikâyesine ve senaryosuna yönetmenle birlikte imza attı. İnsan hakları ile ilgili sinema filmi Kıyıdakiler’in senaryosunu yazdı. Aşar’ın “Küçük Bir Hata” isimli uzun metraj film senaryosu, !f Sundance Screenwriters’s Lab’e, 2014 yılında Türkiye’den seçilen üç projeden biri oldu. Aşar halen İstanbul Galataperform’da senaryo dersleri veriyor.

Mustafa Güler

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

15 Nisan'da Sinemalarda!

Sonraki yazı

A Monster Calls'tan Beklenen Fragman Geldi