DramaSinema Odaları

Miss Julie (2014)

Fil'm Hafızası Puanı: 8,00 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

miss-julie1800’lü yılların sonlarında, August Strindberg tarafından yazılan ünlü tiyatro eserinden beyaz perdeye uyarlanan 2014 yapımı Miss Julie; 1992 yılında Sofie filmi ile kamera arkasına geçen, Bergman filmlerinin vazgeçilmez yüzü olan ünlü aktris Liv Ullmann’ın yönettiği beşinci filmi.

Bir yaz dönümü gününde, kont babanın, erkek gibi yetiştirilmiş kibirli kızı Miss Julie (Jessica Chastain), kontun kâhyası John (Colin Farrell) ve John’un uzatmalı nişanlısı Kathleen (Samantha Morton) arasında geçen hikâye, sınıf farklarına da dokunan bir kimlik arayışı ve tutunamama hâlini gözler önüne seriyor. Sınıfsal gücü, otoritesinin farkındalığı ve kendi kimlik arayışı içinde karmaşık hisler yaşayan Miss Julie ile çocukluğundan beri ona hayranlık besleyen kâhya John’un yakınlaşması, sınıfsal sınırları ve Miss Julie’nin kişisel kaosunu evin mutfağında özgür bırakıyor. Bu dramatik tablo, kadının toplumdaki göz ardı edilmişliği ile kendi varlığını arayışı arasındaki uçurumlara da göz kırpıyor.

Film sahnesi içinde teatral bir sahne yaratan film, ‘kadın’ı benimseyememiş bir döneme ait olan tiyatro eserinden, günümüzde hâlâ en tartışmalı konulardan biri olan kadının toplumdaki yeri ve duruşu meselesine, Liv Ullmann’ın gözünden vurgu yapmakta. Tiyatro eserini sinemaya uyarlamanın zorluğuna rağmen, başarılı sayılabilecek bir geçiş sağlayan Miss Julie, geçtiğimiz Filmekimi programında seyircilerle buluşarak Türkiye prömiyerini yapmıştı.

Fragman:

Gamze Konca

Gamze Konca

1981 yılında Erzurum’da doğdu. Yeditepe Üniversitesi’nde Mimarlık lisansı aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Kentsel Tasarım Yüksek Lisansını ardından Mimari Tasarım doktorasına devam etmekte. 2008-2012 yılları arasında İspanya’da NyJhevia mimarlık ofisinde çalıştı. Mimarlık yanında yoga eğitmenliği yapıyor. 2011 yılından beri de Sinema en büyük tutkusu oldu ve profesyonel olarak ilgilenmeye başladı. Kısa filmler çekiyor, sanat yönetmenliği yapıyor.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Miss Julie (2014)"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
deniz
Ziyaretçi

güzel bir filme benziyor en kısa zamanda izleyeceğim

wpDiscuz
Önceki yazı

17. İngiliz Bağımsız Film Ödülleri’nin Sahipleri Belli Oldu!

Sonraki yazı

26. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Tarihleri Belli Oldu!