Haberler

Bir Başkaldırı Filmi: Elser

Hitler’e suikast girişiminde bulunan marangoz George Elser’in hikayesinin anlatıldığı biyografi türündeki film: Elser.

 

Elser, neredeyse dünyayı değiştirmeye yaklaşan bir adamın hikayesini anlatıyor. 1939’da Hitler gücüyle milyonlarca insanı ezerken Georg Elser bu gidişe dur demek için çareyi bombalı saldırı düzenlemekte buldu. O dönem suikastçı olarak hor görülse de adı tarihin en büyük direnişçilerinden biri olarak bugüne ulaştı.

116886.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Almanya yapımı filmin yönetmenliğini Downfall (2004), The Experiment (2001) gibi filmlerden aşina olduğumuz isim Oliver Hirschbiegel üstleniyor. Senarist kadrosunda ise Léonie-Claire Breinersdorfer ve eşi Fred Breinersdorfer yer alıyor.

Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz nisan ayında İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşan filmde Georg Elser rolünde Christian Friedel yer alıyor. Friedel’in yanı sıra kadroda Katharina Schüttler, Burghart Klaußner, Johann von Bülow gibi isimler bulunuyor.

Christian Friedel verleiht Elser eine Mischung aus Leichtigkeit, Nachdenklichkeit und Trotz. Foto: Bernd Schuller/Lucky Bird Pictures
Tarihi bir olaydan filme aktarılan hikayenin özünde ise, Hitler’in baskıcı otoriter rejiminden bıkan ve Alman faşizminin esas isimlerini ortadan kaldırmak isteyen Georg Elser, Hitler’in Münih’te yapacağı konuşmayı öğrenir. 1939’da konuşma yapacağı yere bomba yerleştirerek ona bir suikast düzenler. Lakin başarılı olamaz. Çünkü Hitler mekandan erken ayrılmıştır.

Fragman için;

 

Gülfem Kıroğlu

Gülfem Kıroğlu

1992'nin Mayıs'ında dünyaya, 2009 Eylül'de İstanbul'a geldi. MSGSÜ Türk Dili ve Edebiyatı'ndan mezun oldu. Öğrenciliğe doyamadı ve aynı yıl Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı. Hayattaki uğraşı edebiyat, kültür-sanat ve sinema. Senaryo dersleri alıyor, bu filmleri nasıl çekiyorlar diye düşünüp duruyor. Sinemanın büyülü gerçekçiliğine inanıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Tomer Hanuka'dan Sinemaya Dair İllüstrasyonlar!

Sonraki yazı

26 Haziran'da Sinemalarda!