Çizgi DışıGaleri

Bulutsuz Gökyüzü Rengi ve La vie d’Adéle İllüstrasyonları

Dinginlik, özgürlük ve huzur veren; sadakati, güvenilirliği bahşeden mavi, Emma’nın gözlerinin yanında bir “hiç”. La vie d’Adéle (2013), mavinin en sıcak renk olduğu konusundaki iddiasını tutkulu ve devingen bir eş cinsel aşkın kuvvetiyle doğrulamıştı. Daha iyisi yapılana dek hafızamıza kazınan en iyi gökkuşağı filmlerinden olmayı da başarmıştı.

Hatırlayalım, 2013 Cannes Film Festivali’nde eş cinsel temalı olmasına rağmen Altın Palmiye ödülünü kazanarak tarihe geçmişti. Yalnızca yönetmen Abdellatif Kechiche değil, filmin mavi saçlı kızı Léa Seydoux ve arzulu, iştahlı hâlini Emma’nın mavi gözleriyle dindiren Adèle Exarchopoulos da Altın Palmiye’yi kucaklamıştı. Bu demek oluyordu ki ilk defa bir yönetmenin yanında oyuncular da Altın Palmiye almışlardı.

Şimdiyse huzuru yeniden aramaya koyuluyoruz. Estetikten yana, kışkırtıcı, uzun soluklu sevişme sahneleriyleMutluyum. Seninle böyle mutluyum. Bu benim mutlu olma yolum.” diyen filmin dış sesini kendi iç sesimizle değiş tokuş edip, film için bugüne dek yapılmış mavi illüstrasyonlarla dingin bir yolculuğa çıkıyoruz.   

1

Dilan Salkaya
1994 yılında, ilhamla ve heyecanla İstanbul'da doğdu. Küçük yaşta kelimelere sevdalanınca şairlerini, yönetmenlerini, yazarlarını keşfetti. Baktı ki anlatması lazım, yazma tutkusunu bir mesleğe dönüştürmeye karar verip senarist olma yolunda ilk adımı attı ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde sinema okumaya başladı. Bir yandan eğitimini sürdürürken bir yandan da kariyerini inşa ediyor. Yazdı ve kurtuldu. Yazmasaydı deli olacaktı!

Yorum yaz