Haberler

Çağdaş Çağrı’nın “Geçmiş” Filmine Meksika Film Festivali’nden Ödül Var!

Çağdaş Çağrı’nın hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metrajlı filmi Geçmiş (The Past), bu yıl 12.’si düzenlenen Uluslararası Meksika Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülüne layık görüldü.

ARFF Uluslararası Paris Film Festivalinde de En iyi Yönetmen ödülünü alan Geçmiş, Türkiye prömiyerini 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde gerçekleştirmişti.

Çekimleri İstanbul, Bolu, Midyat ve Nusaybin gibi Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde gerçekleşen filmin başrollerini ise Bülent Emin Yarar, Gözde Kansu, Volga Sorgu, Yeliz Akkaya ve Lila Gürmen paylaşıyor. Filmin önümüzdeki aylarda sinemaseverlerle buluşması bekleniyor.

Film, Ellili yaşların başında ünü ülke sınırlarını aşmış idealist bir fotoğraf sanatçısı olan Yusuf’un mesleğinin ilk yıllarında fotoğrafını çekmiş olduğu bir kadını aramaya koyulmasıyla başlayan süreci konu alır. Fotoğrafı çekmesinin üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen yalnızca fotoğraftaki bakışların masumiyeti aynı kalmıştır. Hayatın insana bir ”pul” kadar bile değer vermediği günümüz dünyasında Yusuf, garip bir duygu karmaşası içinde bu yolculuğa çıkacaktır.

Gamze Güner
1994'ün karlı bir kış günü dünyaya geldi. Liseye gidene kadar kendini bilmez bir haylaz olarak yaşadı. Lise yıllarında edebiyata olan ilgisiyle beraber sinemaya olan ilgisi de katlanarak arttı. Lise yıllarında çok istediği gazetecilik mesleği üzerine 4 sene lisans yaptı. Fakat bildiği doğrulardan vazgeçmemek adına gazetelerde çalışmamaya karar verdi. Fotoğraf çekmek, sinema üzerine okumak ve yazmak ise en büyük tutkuları arasında.

Yorum yaz