Haberler

“Dünyayı Kurtaran Adam”ın 35 mm’lik Kopyası Bulundu

Cüneyt Arkın’ın Dünyayı Kurtaran Adam filminin 35 mm’lik orijinal kopyası, Amerikalı bir sinema araştırmacısı tarafından bulundu. Araştırmacı, Yeşilçam tarihi için önemli bir keşfe de imza atmış oldu. 1982 yapımı kült filmi, dünya sinema camiasında Türk Yıldız Savaşları (Turkish Star Wars) olarak da biliniyor.

1543x1091xdsc04778jpgpagespeediczsdlnpntrj

ABD’deki Neon Harbor Entertainment şirketinden Ed Glaser, filmin 35 mm’lik orijinal bir kopyasını Türkiye’nin kuzeybatısında bulduğunu duyurdu.

Glaser’ın, yaşadığı şehri ve ismini gizli tuttuğu emekli bir sinema makinisti, filmin 1980’lerdeki gösteriminin ardından prodüksiyon şirketine “Film gösterim sırasında zarar gördü.” diyerek makaraları iade etmek yerine saklamış.

Daha önce Rambo’nun Türk yapımı taklidini de İngilizce altyazılarıyla DVD olarak piyasaya süren Ed Glaser, şimdi 35 mm’lik orijinalini kullanarak Dünyayı Kurtaran Adam’ı yenilemekle meşgul. Bu sayede bu film çok daha yüksek bir görüntü kalitesiyle izlenme imkanına da sahip olacak.

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Frankenstein'ın Yeni Canavarı Javier Bardem Olabilir

Sonraki yazı

Stanley Kubrick İle Daydreaming Programı