Haberler

Eddie Redmayne: “Trans kadını oynarken kendimi çok savunmasız hissettim.”

Dünya tarihinin ilk cinsiyet geçiş ameliyatlarından birini konu eden The Danish Girl filminde trans bir kadını canlandıran Oscar ödüllü oyuncu Eddie Redmayne, trans kadını oynama deneyimi hakkında konuştu.

danish-girl1 içerik

The Danish Girl için canlandırdığı rolle ilgili sinema kariyerinin en ilginç deneyimlerinden biri olduğunu belirten oyuncu, “Bu insanı çok açık ve savunmasız hissettiren bir duygu, çekimler sırasında Lili olarak güvenli bir set alanındaydım fakat etrafınızdaki insanların sizi izlediğini ve yargıladığını hissedebiliyorsunuz. Sürekli olarak bu tür önyargıların yanı sıra ayrımcılık ve şiddetle karşı karşıya kalan trans kadınlar için bu durumun nasıl olacağını düşünün.” dedi.

Dünyada cinsiyet geçiş operasyonunu tamamlayan ilk trans kadınlardan olan Danimarkalı Lili Elbe’nin gerçek hayat hikayesine dayanan filmin, Türkiye’de 12 Şubat 2016’da gösterime girmesi bekleniyor.

Erdem Cerrah
1992 Ağustos’unda Eskişehir’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. Akşam yatmak, sabah da kalkmak bilmeyen bir insan. Çocukluğundan beri tam bir basketbolsever. Filmler ise vazgeçilmezi. Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladığı şu sıralarda izlenmesi gereken filmler, okunması gereken kitaplar ve dinlenmesi gereken müzikler arasında sıkışıp kalmışlık hissini tatmakta.

Yorum yaz