Bi'DünyaHaberler

Fazıl Say Yeni Albümünü Anlattı!

fazıl

Fazıl Say yeni albümü için ilk söyleşisini Youtube üzerinden yayımladı. Yekta Kopan ile gerçekleştirdiği söyleşide Say, “Bu albüm, piyano eserlerimin yer aldığı bir resital” diyor.

Fazıl Say, kendi bestelerinden oluşan yeni albümünün tanıtımını bir Youtube röportajıyla yapmayı tercih etti. Ünlü piyanist ‘Say Plays Say’ adlı albümünü, Yekta Kopan ile kendi evinde gerçekleştirdiği söyleşide anlattı.Fazıl Say söyleşisini resmi Twitter hesabından “Bir kaç dost kendi kültür sanat medyamızı oluşturuyoruz. Bu röportaj bir başlangıç” şeklinde duyurdu.

Kendi evinde yapılan profesyonel çekimde Fazıl Say hem albümü hem de son çalışmalarını anlatıyor. Say, Japonya ve Çin’in Asya turnesi için uygun ülkeler olduğunu ve ünlü saksafoncu Nobuya Sugawa ile yaptığı çalışmalardan bahsediyor. Birçok ülkede prömiyerlerini gerçekleştirdiği şarkılarından oluşan albümde Birinci Dünya Savaşı’nda şehit düşen İstanbul Erkek Lisesi öğrencileri için bir beste de yer alıyor. ‘1914’ isimli beste için Say, “Cepheye gidip geri dönemeyen bütün çocuklara bir ağıt niteliğinde” diyor.
Tarkovsky’nin “Dünya mükemmel olmadığı için sanat vardır” sözünün üstünde durarak “Yaşadığımız dünyadaki savaş, terör trajedilerinden veya yaşanılan olumsuzluklardan, ötekileştirmelerden, sansürlerden, insanoğlunun birbiriyle anlaşamamasından oluşan çelişkili tablo aslında sanatın ilerlemesini sağlayan bir unsurdur” diyerek bu olumsuzlukların onu beste yapmaya daha çok ittiğini söylüyor.

‘Gezi Park 2’ isimli bestesinin albümde yer almadığını sözlerine ekleyen Say, o bestenin ‘Gezi Park’ adında bir albümün içinde yer alacağını belirtti.

20 dakikalık Fazıl Say – Yekta Kopan söyleşisine şu linkten ulaşabilirsiniz; http://www.youtube.com/watch?v=Vx3GkAzwVWM&feature=youtu.be

Gonca Gengonul

Gonca Gengonul

Gonca 1985 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü'nden 2008'de mezun oldu ve bankacılıkla başlayan kariyerine şimdilerde telekomünikasyon sektöründe Risk Yöneticisi olarak devam ediyor. Seyahat etmeyi ve spor yapmayı hayatının olmazsa olmazı sayar. Kitaplar ve sinema, çok sevdiği yeni insanlar tanıma arzusunu besler. Ve artık bütün bunların yanında bir sosyal medya filidir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Jauja'dan Fragman

Sonraki yazı

34. İstanbul Film Festivali Başvuruları Başlıyor!