Haberler

Fransızca Filmler Festivali Başlıyor

İLK « UZUN METRAJIM » ! / MON « 1er LONG » !

İstanbul ve Ankara Fransız Kültür Merkezleri, İtalyan Kültür Merkezi ve İstanbul Modern işbirliği ile ikincisi düzenlenen « İlk uzun metrajım ! »  Fransızca Filmler Festivali 7 -11 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleşecek.

« İlk Uzun Metrajım / Mon 1er Long » film festivali çağdaş yönetmenlerin ilk uzun metrajlı filmleri teması ile Fransızca sinemayı tanıtmayı amaçlıyor. Dünya Kadınlar Günü’ne de uygun olarak kadın yönetmenleri ve kadın portreleri ön plana çıkarmayı ve kadın meselelerine odaklanmayı amaçlayan Fransız Film Festivali, kadın, gençlik, kesişen kaderler ve direniş hikayeleri anlatacak. Bir kültürel proje olarak tasarlanan ilk « uzun metrajım »kapsamında söyleşiler ve bilgi paylaşımına fırsat veren buluşmalar da organize edilecek.

Tüm sinema severlere ulaşabilmek adına gösterimlerin tamamı ücretsiz ve türkçe alt yazılı gerçekleşecek olan Fransızca Film Festivali, ‘Yönetmen Sineması’ olarak adlandırılan eserler arasından seçtiği filmleri sunarak alçakgönüllü ve içtenlikli bir festival yaratmayı amaçlıyor.

Bu yıl, Léa Fehner (ilk filmiyle César adayı), Julie Bertuccelli (« Depuis qu’Otar est parti – Otar Gittiğinden Beri » adlı yapıtı ile en iyi ilk film dalında César ödülü sahibi) festivalin konuk yönetmenleri olarak Türkiye’ye gelecekler.

Festival kapsamında ilk uzun metraj filmleri gösterilecek yönetmenler arasında, Agnès Varda, Léa Fehner, Julie Bertucelli, Léonor Seraille, Elsa Diringer gibi kadın sinemacıların yanı sıra Philippe Faucon veXavier Legrand bulunuyor.

İstanbul’da 7 – 10 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleşecek ikinci edisyonda« Mon 1er Long- Ilk Uzun Metrajım »izleyicisini Ankara’ya kadar genişletiyor ve Festival 9 – 11 Mart 2019 tarihleri arasında yine ücretsiz gösterimlerden oluşan bir seçkiyi Ankaralı sinemaseverlerin ilgisine sunuyor.

 

 

Ekin Taneri
1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansı ile cebelleşmekte. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz