Haberler

Gazeteci ve Yönetmen Jocelyne Saab, Boğaziçi Üniversitesi’nde

Lübnanlı gazeteci ve yönetmen Jocelyne Saab, Boğaziçi Üniversitesi‘nin uluslararası misafir programı “Boğaziçi Chronicles” kapsamında İstanbul’a geliyor.

saab

16 Kasım -7 Aralık tarihleri arasında üniversitede konaklayarak İstanbul’daki öğrenci ve akademisyenlerle buluşacak olan Jocelyne Saab, filmleriyle ve belgeselleriyle tanınıyor. 30 Nisan 1948’de Beyrut’ta doğan Jocelyne Saab, 1970’lerde gazeteci ve savaş muhabiri olarak yola koyuldu. 80’lerde film çekmeye başladı ve dört uzun metraj filmi tamamladı. Ayrıca Albert Londres ve Ernest Hemingway’in eserlerinin izinden giderek ve Peter Whitehand ile Dick Fontaine gibi “sinemanın şairleri”nden etkilenerek çektiği 30 belgesel vardır. Avrupa, Kanada ve Japonya televizyonlarında pek çok kez gösterilen bu belgesellerin yanı sıra, Jocelyne Saab, uzun metrajlı filmleri ile uluslararası festivallerde önemli başarılar kazanmıştır. Saab, ayrıca zamanının önemli bir kısmını fotoğrafçılığa ayırmıştır. Kültürel Direniş Derneği’nin de kurucusu olan Saab, 2013 yılından beri Lübnan’da düzenlenen ve Asya ve Akdeniz sinemasına odaklanan ilk film festivali olan Cultural Resistance International Film Festival’ın organizatörlüğünü ve küratörlüğünü üstlenmektedir. Saab, şu sıralar bir müzikal üzerinde çalışmaktadır.

Boğaziçi Chronicles kapsamında 26 Kasım günü, moderatörlüğünü gazeteci ve sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan’ın üstlendiği “Bir Görsel Sanatçının ‘Kuşatma Altındaki Şehir’ Beyrut Üzerine Düşünceleri” başlıklı bir konuşma yapacak olan Saad, ayrıca 1 Aralık günü saat 17.00’de Dunia (Gözlerimden Öpme) isimli filmin gösterimine katılacak, hemen ardından film hakkında bir söyleşi gerçekleştirecek. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda ücretsiz olarak izlenebilecek olan programda eş-zamanlı tercüme de mevcut olacak.

saab2

Dunia (2005)

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Captain America: Civil War’dan İlk Fragman Geldi!

Sonraki yazı

Marmara İletişim Kısa Film Yarışması’na Başvurular Başladı!