Haberler

Hangi İnsan Hakları? Film Festivali 10 Aralık’ta Başlıyor!

10-14 Aralık tarihleri arasında 8’inci kez gerçekleşecek olan Hangi İnsan Hakları? Film Festivali bu sene kamerasını temel insan hakları’na çeviriyor.

hihff2016_header

Documentarist ekibinin düzenlediği festival 9 Aralık akşamı Emek Sineması’nın yıkımına karşı yürütülen mücadelenin anlatıldığı “Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi” belgeselinin galasıyla açılışını  gerçekleştirecek.

Tarık Akan’ın anısına Yavuz Özkan’ın yönettiği Maden (1978) filminin özel bir gösteriminin yapılacağı festivalde, Honduraslı ekoloji aktivisti Berta Caseres’in bu sene başında katledilmesinin perde arkasını aralamaya çalışan Berta Vive (2016),  Mali’de İslami cihatçılara direnen müzisyenleri konu alan Önce Bizi Öldürmeleri Gerekecek (2015), Documentarist 2016’da Yeni Yetenek Ödülü kazanan Hatırlıyorum (2015)’dan, 10 Ekim Ankara katliamının anlatıldığı belgesellere kadar birçok önemli yapım yer alıyor.

Ayrıca beş yönetmen tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen, insan hakları temalı beş kısa öykünün anlatıldığı Kıyıdakiler (2016)  ile Esen Işık’ın İstanbul’da dışlanmışların hikâyelerini birleştirdiği ilk filmi Köpek (2015) de programda yer alan filmler arasında.

kiyidakiler-film-kopya

Beş gün sürecek festival,  gösterim ve yan etkinlikler ile bize temel haklarımızı bir kez daha hatırlatacak. SALT Galata, Aynalı Geçit ve Cezayir Salonu’nda gerçekleşecek gösterim ve etkinliklerin tamamı ücretsiz izlenebilir.

Yağmur Karagöz

Yağmur Karagöz

1988’de Burhaniye’de doğdu. Akdeniz Üniversitesi, Turizm Fakültesi ardından da İletişim Fakültesi’nde eğitim aldı. Şu sıralar bir reklam ajansında Marka Yöneticisi olarak çalışıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

The Interpreter (2005)

Sonraki yazı

Shaun The Sheep (2015)