Haberler

İftarlık Gazoz’un Vizyon Tarihi Belli Oldu!

Ünlü yönetmen-senarist ve yapımcı Yüksel Aksu’nun üçüncü uzun metraj filmi İftarlık Gazoz için vizyon tarihi 29 Ocak 2016 olarak açıklandı.

iftarlıkgazoz1

Dondurmam Gaymak, Entelköy Efeköy’e Karşı gibi son dönem Türk sinemasında ses getirmiş filmlerin yönetmeni Yüksel Aksu’nun üçüncü filmi İftarlık Gazoz’un çekimleri yönetmenin memleketi Muğla’da devam etmekteydi. 1970’li yıllarda bir “usta – çırak” ilişkisinin merkeze konulduğu filmde çırak rolünü üstlenen Adem isimli bir ilkokul öğrencisinin gözünden hikayenin anlatıcılığına soyunan Aksu, filmin çekimlerini doğduğu Ula ilçesi ve çevresindeki Akyaka, Ortaca gibi Muğla’nın doğal güzellikleriyle ön plana çıkmış yerlerinde tamamladı.

iftarlıkgazoz

Bu filmde de yöre halkına rol vererek “kendilerini kendilerine oynatmayı” yeğleyen Aksu, daha önceki film projeleri için “konservatuarlı oyuncuya şiveyi, duruşu, köylülüğün beden dilini, çapa tutmasını, yamuk yumuk yürümesini öğretinceye kadar zaman geçiyor, bazen eğreti duruyor. Yöre insanına kendilerini oynatmak daha mantıklı geliyor. ” diyerek yöre insanıyla çalışmasının ana nedenini açıklamıştı.

iftarlikgazoz2

Filmde konu gereği birçok küçük çocuğun da rol aldığı bilinmekteydi. Bu yüzden çekimleri okulların açılmasına kadar bitirmek için yoğun bir çaba sarfedildi. Yine ayrı bir anekdot olarak; İztuzu Plajı’nda çekimler devam ederken DEKAMER (Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) tarafından tedavi edilen beş yetişkin Caretta Caretta’nın ve yeni doğmuş yaklaşık 50 yavrunun denize bırakılması gerektiği öğrenildikten sonra bu hassas durumu olumsuz etkilememek adına çekim planları değiştirildi. Filmin yapımcıları Muzaffer Yıldırım ve Elif Dağdeviren, “Böyle önemli bir durum için gerekirse tüm program değişir, buna değer” dediler. Caretta Carettalar doğal ortamlarına ulaştıktan sonra çekimlere devam edildi.

İftarlıkgazoz3

İztuzu çekimlerinden bir kare

Kendi çocukluğundan kesitleri kendi memleketinde, kendi insanıyla izleyiciye sunarak özgün bir tarz oluşturan Yüksel Aksu, bu filmde de Ege özelinde Anadolu insanının doğal, saf ve içten yanlarını mizahi bir dille anlatacak.

Mustafa Güler

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Good Night, and Good Luck (2005)

Sonraki yazı

20. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Başlıyor!