Haberler

Incal Filme Çekiliyor!

Jodo ve Moebius’un 80’lerde yarattığı “The Incal” çizgi romanı sinemaya uyarlanıyor.

incal 1

Daha önce kült sinemacı ve çizgi roman yazarı Alejandro Jodorowsky (nam-ı diğer Jodo) ve efsanevi çizer Moebius’un ortak çalışmasıyla izleyiciyle buluşması planlanan Dune filmi bir türlü hayata geçememiş ve serinin tutkunları yakın zamanda izlediğimiz Dune belgeseli ile yetinmek zorunda kalmıştı. Ancak çizgi roman meraklarının uzun süren bekleyişi sona ermek üzere. Incal isimli çizgi romanın heyecanla beklenen sinema serüveni nihayet başlıyor.

The Incal, tarihi öneme sahip Incal’in peşindeki dedektif John Difool’un çoğu zaman mantığın sınırlarını zorlayan serüvenlerini anlatıyor. Projenin arkasında, Jodo’nun kankası olan ve kült filmlere olan ilgisi ile bilinen yönetmen Nicolas Winding Refn var. Refn, Only God Forgives filmini de Jodo’ya adamıştı.

43

incal 2

Yönetmen Pascal Blais henüz 80’li yıllarda ünlü çizgi roman serisini animasyon yapmayı düşünmüş ama çektiği kısa metrajlı bir film dışında bu hayalini gerçekleştirememişti. Incal’in serüvenleri Türkçe’ye Kara Incal adıyla çevrilmiş ve İthaki Yayınları tarafından yayımlanmıştı.

Gamze Gencer
O bir LGBT sineması ve kadın filmleri oburu. 1991 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Reklamcılık, sinema, toplumsal cinsiyet, edebiyat, sanat tarihi ve müzik başlıca ilgi alanları. Boş zamanlarını film izleyerek, müzik dinleyerek; kitaplar, toplumsal cinsiyet konulu makaleler ve film çözümlemeleri okuyarak geçiriyor.

Yorum yaz