Haberler

İngiliz Film Yapımcısından Sansür Kuruluna 10 Saatlik Film

İngiliz film yapımcısı Charlie Lyne, ülkenin sansür kuruluna teüki göstermek için çektiği 10 saatlik boyanın kuruması belgeselini izlettirdi.

charl

Charlie Lyne, sansüre ve filmlerin gösterime girmesi için alınmak zorunda olunan sınıflandırma sertifikasına tepkisini göstermek için Kickstarter üzerinden belgesel çekme amaçlı bir kampanya başlattı.

İngiltere’nin sansür kuruluşu BBFC’nin normal uzunlukta bir filme sertifika vermek için 1000 sterlin (yaklaşık 4 bin 300 TL) istediğini belirten Lyne, dakika başına alınan 7 sterlinlik (yaklaşık 30 TL) paranın da yüksek olduğunu belirtti. Ancak kurulun sertifika vereceği filmlerin tamamını izlemek zorunda olduğunu fark eden Lyne, tepkisini göstermek için kurula 10 saat film izletebilecek miktarda para topladı.

uch

Topladığı bu parayla Paint Drying (Kuruyan Boya) adında bir film çekmeyi başaran film yapımcısı, kurula duvardaki boyanın kurumasını gösteren filmi gönderdi. 10 saatlik filmi izlemek zorunda kalan kurul, filme her yaştaki seyirciye uygun olduğunu belirtecek “U” sertifikası verdi.

Lyne, yaptığı bu çalışmayla sertifika alınma zorunluluğu sebebiyle film çekemeyen bağımsız yapımcılara dikkat çekmeyi ve sertifikanın gereksizliğini vurgulamayı umuyor.

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Siberia, Monamour (2011)

Sonraki yazı

St. Vincent (2014)