Haberler

Kadın Sinemacıları Anlatan Women Make Film Belgeselinden Fragman Yayınlandı

Kadın sinemacıları anlatan 11 saatlik Women Make Film belgeselinden fragman yayınlandı.

44. Toronto Film Festivali’nde gösterimi yapılacak Mark Cousins yapımı belgeselde Tilda Swinton, Jane FondaDebra Winger ve Thandie Newton gibi pek çok isim, sinema tarihinde derin iz bırakan kadın sinemacıları anlatacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da merakla beklenen 44. Toronto Film Festivali, bu yıl 5-15 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek ve festivalin TIFF Belgeselleri bölümünde Women Make Film belgeseli yer alacak ve 4 bölüm halinde gösterilecek.

Aynı zamanda filmin yapımcılığını da üstlenen Tilda Swinton konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: ”Sinema klasiği olarak sayılan filmlerin çoğu hep erkek yönetmenler tarafından yönetildi. Ancak aslında 130 yıldır 6 kıtada pek çok kadın yönetmen de film çekiyor. İşte bu belgeselde bu kadınların hangi filmleri çektikleri, bu filmlerde hangi yöntemleri kullandıkları gibi sinema tekniklerine dair pek çok bilgi sahibi olacağız.”

Women Make Film belgeseli  44. Toronto Film Festivali’nde 4 bölüm halinde 7-11 Eylül tarihleri arasında gösterilecek.

 

Merakla beklenen belgeselin fragmanını buradan izleyebilirsiniz:

 

 

 

 

 

 

Gaye Kiper
1996 yılının Mayıs ayında İstanbul’da doğdu. Mütercim-Tercüman olmanın yanı sıra hayatının her döneminde olduğu gibi yine sanatla ilgileniyor. Uzun süre Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde tiyatro eğitimi aldı ve her daim kendisini farklı mutluluklara yönelten sinema ve tiyatro dünyasını çok sevdi. Şimdilerde ise, bu dünyasına bir de seyahati kattı ve gezip görme merakından kendisini alamıyor. Gelecekte bir gün bu sanat dünyasının bir parçası olabilmeyi umuyor.

Yorum yaz