DramaKomediSinema Odaları

La Prima Cosa Bella (2010)

Fil'm Hafızası Puanı: 0,00 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

la-prima-cosa-bella-movie-poster-2010-102053663470’li yıllarda Livorno’da bir güzellik yarışmasıyla başlayan hikâye, bizi Michelucci ailesinin 40 yılına tanıklık etmeye çağırır. Yarışmada izleyici olarak bulunan ve tesadüfen fark edilmesiyle birinci seçilen güzeller güzeli Anna’nın (Stefania Sandrelli) ve çevresindeki insanların hayatı o günden sonra bambaşka olacaktır. Kocası Mario’nun (Sergio Albelli) kıskançlıklarına dayanamayan Anna, çocukları Valeria ve Bruno’yu alarak oyuncu olma hayalleriyle birlikte evi terk eder. Bruno’nun (Valerio Mastandrea) ekseninden izlediğimiz ve geçmişle günümüz arasında bağ kurarak ilerleyen film; bir çocuğun annesiyle, kendisiyle ve geçmişiyle hesaplaşmasını konu alırken dram ve komedi öğelerinin güzelce harmanlanmasıyla izleyiciyi bir an olsun samimiyet hissinden uzaklaştırmamayı başarabilmektedir.

İsmini Nicola Di Bari’nin şarkısı La Prima Cosa Bella’dan alan film, 2010 Altın Küre Ödülleri’nde başrol oyuncusu Stefania Sandrelli’ye En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırmıştır. Yönetmen Paolo Virzì’nin doğduğu topraklarda geçen hikâye ile birlikte İtalya’nın değişen ve dönüşen yüzünü de anlatan yapım, Altın Küre Ödülleri’nde 6 dalda, David Di Donetello Ödülleri’nde ise 18 dalda aday gösterilmişti.

Filmin Künyesi:

Yönetmen: Paolo Virzì

Oyuncular: Valerio Mastandrea, Micaela Ramazzotti, Stefania Sandrelli

Duygu Dedeoğlu

Duygu Dedeoğlu

83' Haziran'ında doğdu. Anadolu Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Fotoğraf ve sinema sevgisinin verdiği enerji ve iştah ile hep daha çok öğrenmek daha çok araştırmak istiyor. Film izlemenin bireyin estetik anlayışının gelişmesinde önemli rol oynadığını düşünüyor. Şu aralar İtalyan Sineması'nda kaybolmuş durumda. İleride sinematografi ile ilgili eğitim alma arzusunda. Gündeminde her daim bir tutam kedi bir tutam seyahat bir tutam müzik var.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Bu Sahilde; İstanbul Modern Sinema Açıkhava Gösterimleri

Sonraki yazı

Ewan McGregor Star Wars’a Dönmek İstiyor