DramaSinema Odaları

Little Fugitive (1953)

Fil'm Hafızası Puanı: 0,00 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

 

Raymonlittled Abrashkin, Morris Engel ve Ruth Orkin tarafından yönetilen Little Fugitive (1953), Fransız Yeni Dalga’sını etkileyen en önemli yapıtlardan biridir. Anneleriyle yaşayan iki kardeşin, yalnız oldukları bir gün başlarından geçenleri konu alır. Büyük çocuk Lennie (Richard Brewster) ve arkadaşları, küçük Joey’e (Richie Andrusco) bir oyun sırasında şaka yaparlar. Joey abisi Lennie’yi gerçek bir silahla vurduğunu zanneder. Joey korkar ve Coney Island’a, sahildeki büyük bir lunaparka gider. Oyuncaklar ve oyunlar aklını başından alır. Diğer yandan abisi Lennie eve geldiğinde Joey’i göremeyince meraklanır, onu aramaya çıkar.

Tüm zamanların değerlendirmelerinde  pozitif eleştiriler alan film, sonrasında da başka hiçbir filmde göremeyeceğimiz amatör oyuncularla ve düşük bir bütçeyle çekilir. Teknik olarak da hareketli ve 35 mm kameralar kullanan Morris Engel, bugün hâlâ kullanılan steadycamlerin bir prototipini kendisi tasarlayıp bu filmde kullanmıştır. Seslerin stüdyoda kaydedilmesiyle az diyaloğun olması, filmi neredeyse sessiz filmler kategorisine sokar.

François Truffaut Les Quatre Cents Coups’u (1959) çekerken ilham aldığı filmin Little Fugitive olduğunu söyler ve ekler: “Düşük bütçe ile bağımsız ve iyi bir filmin yapılabildiğini genç Amerikalı Engels bize göstermeseydi Fransız Yeni Dalga’sı bu noktaya gelemezdi.”  Kesinlikle çok samimi bir film.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Ray Ashley, Morris Engel
Oyuncular: Richard Brewster, Winifred Cushing, Jay Williams
Ömer Yılmaz

Ömer Yılmaz

92 senesi, soğuk bir şubat gecesi Malatya’da dünyaya geldi. Ahmet Ulusoy Lisesi ile başlayan Turgut Özal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi lisans eğitimiyle devam eden Ankara yılları 2015 itibari ile son buldu. Artık Marmara Üniversitesi’nde Sosyoloji yüksek lisans öğrencisi ve bir medya şirketinde de kreatif reklam direktörü olarak İstanbul’da ikamet ediyor. Hayretler içinde.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Robert De Niro, The War With Grandpa’da!

Sonraki yazı

The Earrings of Madame De... (1953)