Haberler

New York’ta En İyi Film “Carol” oldu!

1936‘dan beri her yıl sahiplerine verilen New York Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri bu sene de birbirinden başarılı yapımların haklarını teslim ediyor! New York merkezli gazete, dergi ve web sitelerinden 31 eleştirmenin değerlendirmesiyle seçilen filmler açıklandı.

tumblr_static_2a4wm0wmt6o0kwg4wg4484ss8_2048_v2

En İyi Kadın Oyuncu ödülü Brooklyn filmindeki performansıyla Saoirse Ronan’a verildi. Oscar öncesi en önemli provalardan biri olarak dikkate alınan New York Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri Saoirse Ronan’ın Oscar adaylığı kazanacağı düşüncesini de pekiştirdi. En İyi Erkek Oyuncu ödülü ise Spotlight‘ta Pulitzer ödüllü bir gazeteciyi canlandıran emektar oyuncu Michael Keaton‘a verildi. En İyi Yönetmen ödülünü Carol filmi ile Todd Haynes kazanırken, En İyi Film ödülünün sahibi ise yine toplamda 4 dalda ödül kazanan Carol oldu.

Clouds of Sils Maria filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü alan Kristen Stewart, Fransa’nın en önemli sinema ödülü olan Cesar Ödülleri’nde de aynı dalda ödül kazanarak ödülü alan ilk Amerikalı olmuştu. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü ise Casuslar Köprüsü filmindeki performansıyla Mark Rylance’in oldu. Oscar aday adayı Carol‘ın görüntü yönetmeni Edward Lachman En İyi Görüntü Yönetimi dalında, senaristi Phyllis Nagy de En İyi Senaryo dalında ödül alırken, Pixar yapımı Ters Yüz de En İyi Animasyon ödülünün sahibi oldu. László Nemes imzalı Son of Saul En İyi İlk Film ödülüne layık görülürken, Abderrahmane Sissako’nun Timbuktu filmi Yabancı Dilde En İyi Film ödülüne sahip oldu. En İyi Belgesel ödülü ise In Jackson Heights‘a verildi. Besteci Ennio Morricone, The Hateful Eight filmindeki müzikleri için özel ödüle layık görülürken, ölümünden sonra verilen ödülle William Becker ve Janus Films de anılmış oldu.

En iyi film: Carol
En iyi yönetmen: Todd Haynes – Carol
En iyi erkek oyuncu: Michael Keaton – Spotlight
En iyi kadın oyuncu: Saoirse Ronan – Brooklyn
En iyi yardımcı erkek oyuncu: Mark Rylance – Bridge of Spies
En iyi yardımcı kadın oyuncu: Kristen Stewart – Clouds of Sils Maria
En iyi senaryo: Phyliss Nagy – Carol
En iyi görüntü yönetimi: Edward Lachman – Carol
En iyi yabancı film: Timbuktu (Moritanya)
En iyi belgesel: In Jackson Heights- Frederick Wiseman
En iyi animasyon: Inside out (Pixar)
En iyi ilk film: Son of Saul – Laszlo Nemes
Özel ödül: William Becker (janus films) ve Ennio Morricone

Okan Köroğlu

Okan Köroğlu

Malatyalı bir ailenin son çocuğu olarak Mersin’de doğdu. Uludağ Üniversitesi’nde okudu. Özel bir şirkette Grafik Tasarım Uzmanı olarak çalışıyor, özel eğitim kurumlarında Moda ve Bilgisayarlı Stilistlik ile Sosyal Medya’da Grafik Tasarım dersleri veriyor. 2003 -2007 yılları arasında çalıştığı bazı gazetelerde düzenlediği sinema sayfaları ile daldığı bu okyanusta yüzmeye devam ediyor. Şiirle, Tarihle ve Teknoloji ile besleniyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Diren! Filminden Türkçe Afişler Yayınlandı!

Sonraki yazı

Hisar Kısa Film Seçkisi İçin Başvurular Başladı!