Haberler

Nürnberg Türk-Alman Film Festivali “Toz Bezi” Dedi

21. Nürnberg Türk-Alman Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Ahu Öztürk’ün yönettiği Toz Bezi en iyi film oldu. Filmde iki gündelikçi kadını oynayan Asiye Dinçsoy ile Nazan Kesal en iyi kadın oyuncu seçildi. En iyi erkek oyuncu ödülünü Herbert filmi ile Peter Kurth aldı. Jüri özel ödülü ise God of Happiness filmi ile Dito Tsintsadze gitti. Öngören ödülünü Küçük Kara Balıklar ile Serpil Güler kazandı.

toz-bezi_qg52.1920

Ahu Öztürk’ün ilk uzun metrajlı filmi Toz Bezi, Nürnberg Türkiye Almanya Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü aldı; başrol oyuncuları Asiye Dinçsoy ve Nazan Kesal da “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü paylaştı.

Ödül töreninde Ahu Öztürk ödülünü, Diyarbakır’da 5 Haziran 2015’teki bombalı saldırıda iki bacağını kaybeden sinemacı Lisa Çalan adına aldı. Asiye Dinçsoy ödülünü Türkiye’de çıplak bedenleri teşhir edilen kadınlara adarken, Nazan Kesal ise ödülünü alırken “Artık barış olsun” dedi.

İki gündelikçi kadının İstanbul’daki hayat mücadelesini anlatan Toz Bezi, uluslararası prömiyerini 11-21 Şubat’ta 66. Berlin Film Festivali Forum Bölümü‘nde yapmıştı.

Toz Bezi Filmi AfişiYönetmen Derviş Zaim başkanlığında Miraz Bezar (yönetmen, Berlin), Michael Aue (yönetmen, Nürnberg), Mariette Rissenbeek (German Films Genel Müdürü, Münih) ve Dr. Felicitas Kleiner’dan (Filmdienst dergisi editörü, Bonn) oluşan Nürnberg jürisi, Dito Tsintsadze’nin God of Happiness filmini jüri özel ödülüne değer gördü.
En iyi erkek oyuncu Herbert filmiyle Peter Kurth’un olurken Öngören ödülünü yönetmenliğini A. Haluk Ünal, Ezel Akay, Serpil Güler, Cem Terbiyeli ve Önder İnce’nin yaptığı Küçük Kara Balıklar adlı belgesel filmi aldı. Nürnberg seyircisinin en iyi film tercihi ise Özcan Alper’in yönettiği Rüzgarın Hatıraları oldu.

En iyi kısa film ödülü Tuhaf Zamanlar filmiyle Mehmet Emrah Erkanı’nın olurken Serdal Altun’un yönettiği Uçurtma, Sanela Salketic’in yönettiği The House In The Envelope (Zarftaki Ev) ise üçüncü seçildi.

10 gün günlük festival sonunda geçen yılların rekoru kırılırken, 7 bin seyirci festivalde hazır bulundu. 1600 öğrenciye özel gösterim sunuldu. Festivalde 45 film gösterildi.

 

Manolya Akdemir

Manolya Akdemir

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Pera Fest Bu Yıl "Ayrımcılığa Karşı Sanat" Diyecek

Sonraki yazı

12. Akbank Kısa Film Festivali'nin En İyi Kısaları Belli Oldu