Haberler

Oscar’ın Yabancıları Film Gösterimleri İstanbul Modern’de

İstanbul Modern Sinema, Oscar heyecanı yaklaşırken, “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisine aday  filmlerden oluşan bir seçki sunuyor.

Toni Erdmann

Bu çekişmeli yarışta adı öne çıkan yapımlara yer veren seçki, Oscar adayı olmalarına rağmen aslında Hollywood kulvarının dışında, dünya festivallerinde başarılı olmuş, farklı dil ve kültürlerden filmlerin buluştuğu bir kategoriyi temsil ediyor. Programın öne çıkan filmleri arasında Paul Verhoeven’ın Fransızca çektiği ilk film olan ve konusuyla tartışma yaratan O (Elle); İsviçre adayı ve Cannes Film Festivali’nin gözdelerinden biri olarak adını duyuran animasyon Kabakçığın Hayatı (Ma Vie de Courgette); İran çağdaş sinemasının en güçlü temsilcilerinden Ashgar Farhadi’nin, Arthur Miller’ın “Satıcının Ölümü” oyununu sahneye koyan tiyatrocu çift Rana ve Emad’ın hayatları üzerinden yeni bir ahlak çözümlemesi sunduğu Satıcı (Forushande),  İspanya’nın en ünlü yönetmenlerinden Pedro Almodóvar’ın bir kadının geçmişini anlattığı, 20. filmi Julieta; İtalya’nın temsilcisi, günümüzün en acil toplumsal sorunlarından biri olan Avrupa’daki mülteci krizini konu alan belgesel, Denizdeki Ateş (Fuocoammare) ve Singapur’un adayı, bir hapiste cellatla gardiyan arasında geçen psikolojik dram Çırak (Apprentice) yer alıyor.

Programı aşağıda bulabilir, filmlerin detayları için buraya bakabilirsiniz.

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

İstikamet: Balkanlar Pera Müzesi'nde

Sonraki yazı

Bir Sahne: Ah O Kırmızı Işık! The Bridges of Madison County (1995)