Haberler

Pera Film: Hayal Gücüm Benim Gücüm!

Pera Film: Hayal Gücüm Benim Gücüm!

Pera Film, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor.

Pera Film, Çocuk Bayramı’nı özgünlük ve yaratıcılığın coşkusunu yansıtan kısa ama sevimli bir program ile kutluyor.

Hayal Gücüm Benim Gücüm! üç farklı karakteri bir araya getiriyor. Küçük Nicholas, Courgette (Kabakçık) ve Ofelia.

Asterix ve Red Kit serilerinin de yazarı Fransız Rene Goscinny’nin romanını temel alan Pıtırcık Tatilde, yaz tatilini geçirecekleri sahil kasabasına doğru yola çıkan Nicholas ve ailesinin hikayesini anlatıyor. Sonuçta ortaya espri, çocukluk nostaljisi, üç kuşağı etkisi altına alan komik gaflar ve yanlış anlaşılmalarla yüklü bir film çıkıyor.

2016’da 89. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon dalında aday gösterilen Kabakçığın Hayatı, İsviçre – Fransız ortak yapımı, komedi – dram türünde bir animasyon filmi; şaşırtıcı karakter tasarımları ve etkileyici stop – motion animasyon teknolojisi ile hayata geçirilen filmin hikayesi kahkaha, hüzün ve neşe dolu olmasının yanı sıra insan yüreğinin ne kadar dirençli olduğunun somut bir kanıtı. Dokuz yaşındaki Zucchini, kendine yeni bir aile ararken güvenmeyi ve sevmeyi öğreniyor.

İspanya İç Savaşı’ndan beş yıl sonra gelişen olayları anlatan Pan’ın Labirenti ise Guillermo del Toro’nun zengin görsel anlatımını ve türlere meydan okuyan becersini gözler önüne seriyor. İspanya İç Savaşı sonrasında geçen bu fantastik-dram, bir yeraltı krallığının efsanevi prensesi olabilecek, hayal gücü geniş, küçük bir kız olan Ofelia’nın tuhaf yolculuklarını anlatıyor. Ofelia, bir gece dışarda keşfe çıkmışken, yarı keçi yarı insan orman tanrısı Pan’ın sığınağına rastlıyor. Bu karşılaşma onu büyülü maceralar, fantastik yaratıklar ve gizemli olayların dünyasına götürüyor.

Carl Sagan’ın incelikle ifade ettiği gibi, “Hayal gücü bizi hiç var olmamış dünyalara götürür ancak o olmadan da hiçbir yere varamayız.” Hayal Gücüm Benim Gücüm! çocukları, gençleri ve yetişkinleri yeni, sahici ve heyecan verici dünyalara götürmeyi umuyor.

Ve sonsuz hayal gücü ile münhasır Picasso’nun dediği gibi; “Hayal edebildiğiniz her şey gerçektir.”

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.

Gösterim Programı

 

 

Zeynep Enginer
1991 yılının Ağustos'unda doğdu. İradesi dışında gerçekleşen bu olay takdir edersiniz ki birtakım aktiviteler gerçekleştirmesine de olanak tanıdı. Bu kez iradesiyle; İzliyor, okuyor, yazıyor, yemek yapıyor ve yiyor. Psycho izlemekten ve barbunya yemekten asla sıkılmıyor.

Yorum yaz