Bi'DünyaHaberler

SALT Araştırma | Altuğ-Behruz Çinici Arşivi

ODTU.01

SALT Araştırma’ya aktarılan Altuğ-Behruz Çinici Arşivi, Kalebodur’un desteğiyle 29 Mayıs’ta ilki gerçekleştirilecek bir dizi programla incelemeye açılıyor. 

29 Mayıs, 17.00-20.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin 2014’te teslim aldığı Altuğ-Behruz Çinici Arşivi, uzun soluklu bir mimarlık ofisinin geçmişini detaylı şekilde sunmanın ötesinde, 1960’lardan 2000’lere Türkiye’deki ortamın mimar, işveren ve kullanıcılar açısından değerlendirilmesine olanak tanır. SALT Araştırma’da dijitalleştirme ve kataloglama çalışmaları sürdürülen arşivin içeriği, yıl boyunca herkesin katılımına açık programlarla yorumlanacak.

ODTU.02

Film gösterimi ve konuşmalardan oluşan ilk program, 29 Mayıs Cuma günü 17.00-20.00 saatlerinde, SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek. Behruz Çinici’nin konuşma kayıtlarından derlenen film, mimarın işleri ile mimarlık ve şehircilik anlayışına dair beyanlarına odaklanıyor. Konuşmalarda ise, arşivin kapsamı, Çinici’nin toplumda temsil ettiği mimar pozisyonu ile Altuğ ve Behruz Çinici’nin ilk dönem çalışmalarından olan ODTÜ kampüsünün mekânsal nitelikleri irdelenecek. İstanbul’un yanı sıra Ankara’da düzenlenecek sonbahar programları da, Altuğ-Behruz Çinici Arşivi’nden yola çıkarak ofisin tüm dönemleri ve zaman içerisinde geçirdiği değişime ışık tutacak.

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi içeriği, 2008’den bu yana, Türkiye’nin 20. yüzyılını detaylandıracak şekilde oluşturulmaktadır. Daha önce SALT’ın yapılı çevre konulu sergilerini desteklemiş olan Kalebodur, 2015 itibariyle Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin tek destekleyicisidir. SALT Araştırma kaynaklarına saltresearch.org adresinden ulaşılabilir. Altuğ-Behruz Çinici Arşivi’nde yaz stajı yapmak isteyen mimarlık öğrencileri [email protected] adresine e-postayla başvurabilirler.

Gonca Gengonul

Gonca Gengonul

Gonca 1985 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü'nden 2008'de mezun oldu ve bankacılıkla başlayan kariyerine şimdilerde telekomünikasyon sektöründe Risk Yöneticisi olarak devam ediyor. Seyahat etmeyi ve spor yapmayı hayatının olmazsa olmazı sayar. Kitaplar ve sinema, çok sevdiği yeni insanlar tanıma arzusunu besler. Ve artık bütün bunların yanında bir sosyal medya filidir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

68. Cannes Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu!

Sonraki yazı

Ah Güzel İstanbul (1981)