Bi'DünyaHaberler

SALT Galata’da “Nerden geldik buraya” Sergisi Paralelinde Atölye!

SALT Galata’da 3 Ekim Cumartesi günü Nerden geldik buraya sergisi paralelinde bir atölye gerçekleştirilecek.

Gazeteci ve yazar Ayşe Düzkan yürütücülüğündeki atölyede, kadın cinselliği, cinsiyet politikaları ve sanat-siyaset ilişkisi temelinde, 1980’li yıllarda yükselen kadın özgürlüğü fikrinin sinema ve edebiyat gibi kurgusal sanatları nasıl etkilediği tartışmaya açılacak. Katılımcılarla Atıf Yılmaz’ın Bir Yudum Sevgi (1984), Adı Vasfiye (1985), Mine (1985) filmleri ve Duygu Asena’nın Kadının Adı Yok(1987) romanı üzerinden politik konuların sanata yansıması irdelenecek.

Atölye: Ele Güne Karşı Yapayalnız

80’ler Türkiye Sinemasında Kadınların Özgürlüğü

3 Ekim, 13.00-17.00

SALT Galata, Atölye II-III

Nerden geldik buraya sergisi paralelinde gerçekleştirilen atölyeye katılım 15 kişiyle sınırlıdır. Katılımcılardan söz konusu üç filmi izlemiş ve romanı okumuş olmaları beklenmektedir. Atölye dili Türkçe’dir.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için:

SALT Yorumlama
[email protected]
(0212) 334 2231

Ayşe Düzkan Erkekliğin Kitabında Yazmaz Bu (2006), Behiç Aşçı Kitabı (2006) ve Çalar Saat’in (1994) yazarı. 1980’lerin başından bu yana feminist hareketin içinde yer alıyor. Kurucularından olduğu Pazartesi ve Feminist’in yanı sıra Demokrat Gazetesi, Radikal, Milliyet, Pişmiş Kelle, Hayalet Gemi, Express, Post Express, Kırmızı Alarm, 2000’de Yeni Gündem ve Özgür Politika gibi yayınlarda yazdı. Bir dönem Pazartesi’nin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Hâlen, sendika.org’da yazılarına devam ediyor.

Atif Yilmaz_Bir Yudum Sevgi_1984

 

Gonca Gengonul

Gonca Gengonul

Gonca 1985 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü'nden 2008'de mezun oldu ve bankacılıkla başlayan kariyerine şimdilerde telekomünikasyon sektöründe Risk Yöneticisi olarak devam ediyor. Seyahat etmeyi ve spor yapmayı hayatının olmazsa olmazı sayar. Kitaplar ve sinema, çok sevdiği yeni insanlar tanıma arzusunu besler. Ve artık bütün bunların yanında bir sosyal medya filidir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Ghobadi'nin Gökyüzüne Bakan Çocukları

Sonraki yazı

My Sweet Pepper Land (2013)