Haberler

SALT Galata’da “Perşembe Sineması” Rüzgarı Devam Ediyor!

Bu yıl dünya fuarları, dünya kupaları ve olimpiyat oyunlarının düzenlendikleri şehirlere odaklanan SALT Galata, Nisan ayında başladığı gösterimlere devam ediyor.

Büyük organizasyonların düzenlendikleri şehirde yarattığı etkilere odaklanmayı amaçlayan kurgu ve belgesel türlerindeki toplam 24 filmden oluşan programda, her Perşembe gösterilecek bir film sinemaseverleri bekliyor olacak.

İlk gösterimi 7 Nisan’da mimar Philip Johnson’ın tasarladığı pavyonun görkemli fuar günlerinden günümüze yayılan çöküşünü anlatan Matthew Silva’nın belgesel filmi Modern Ruin: A World’s Fair Pavilion filmiyle yapılan programda sırasıyla bugüne kadar, Paul Weiland’ın Sixty Six’i, Fatima Geza Abdollahyan’ın Kick in Iran’ı, Katsuhiro Otomo’nun Suchimuboi’su ve Victor Buhler’in The Beautiful Game’i gösterildi.

İlki Nisan – Haziran, ikincisi ise Eylül – Aralık ayları arasında olacak şekilde 2 dönemde gerçekleşmesi planlanan gösterimler SALT Galata Oditoryumu’nda yapılacak.

6 Haziran haftası itibariyle gösterilecek filmler ise şöyle;

9 Haziran Perşembe

Africa United (Birleşik Afrika)

Africa United_2010

2010 Fifa Dünya Kupası’nın Johannesburg’taki açılış törenine katılmak için yaklaşık 5000 km yol kateden Ruandalı üç çocuğun hikayesini anlatan belgeselde yanlış otobüse binerek Kongo sınırını geçen çocukların, kendilerini bir felaketin ortasında bulmalarını konu alıyor.

16 Haziran Perşembe

Beijing Taxi (Pekin Taksi)

Beijing Taxi_2010

Yönetmen Miao Wang’ın Çin’in sarsıcı bir dönüşümden geçmekte olan tarihi başkentinin güncel, sansürsüz ve zengin bir sinemasal portresini çizdiği bu belgeselde, 2008 Pekin Yaz Olimpiyatları fon olarak kullanılarak modern hayatın sorunları ve değişen değerleriyle yüzleşen üç taksi şoförünün hayatı gerçekçi bir yaklaşımla anlatılıyor.

23 Haziran Perşembe

Suçlular Aramızda

SuclularAramizda_1964

Varlıklı bir ailenin İstanbul’daki konağından çok değerli olduğu söylenen bir kolye çalınır. İşin gerçeği, kolye sahtedir. Hırsızlar ile ailenin oğlu arasında bir gurur meselesi ve üstünlük mücadelesine dönüşen sahte kolye, toplumsal sınıf çatışmaları ve bireysel adaletin sembolü olur. Polisiye romanları andıran yapısıyla büyük ilgi gören Suçlular Aramızda, 1965’te düzenlenen 34. İzmir Enternasyonal Fuarı 1. Film Şenliği’nde Metin Erksan’a “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandırdı; aynı yıl film, Milano Film Festivali’nde “En İyi Sosyal İçerikli Film” ödülüne layık görüldü.

Her Perşembe SALT Galata Oditoryumu’nda saat 19.00’da başlayan filmlerde Türkçe altyazı bulunurken, gösterimlere katılım ücretsiz.

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage tarafından destekleniyor.

Erdem Cerrah
1992 Ağustos’unda Eskişehir’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. Akşam yatmak, sabah da kalkmak bilmeyen bir insan. Çocukluğundan beri tam bir basketbolsever. Filmler ise vazgeçilmezi. Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladığı şu sıralarda izlenmesi gereken filmler, okunması gereken kitaplar ve dinlenmesi gereken müzikler arasında sıkışıp kalmışlık hissini tatmakta.

Yorum yaz