Haberler

“Selma”dan Yeni Görüntüler

selma-movie

1965’te Alabama eyaletinin Selma kentinden eyalet başkentine giden 87 km’lik yolda ABD tarihine geçen üç protesto yürüyüşü gerçekleştirildi. Martin Luther King’in öncülük ettiği bu yürüyüşler kamuoyunu harekete geçirdi ve dönemin ABD Başkanı Johnson, Oy Hakkı Kanunu konusunda köşeye sıkıştı. Nihayetinde protestolar etkili oldu ve kanun çıktı.

Değişen Amerika’nın hikayesini anlatan filmin yönetmenliğini Ava Du Vernay üstlenirken filmin senaryosu Paul Webb’e ait. Filmin başrolünde David Oyelowo yer alırken, Tim Roth, Tom Wilkinson, Oprah Winfrey, Martin Sheen, Carmen Ejogo, Cuba Gooding Jr. gibi isimler kendisine eşlik ediyor.Bu epik ve tarihi yapımın prodüktörlüğünü ise Oscar ödüllü film 12 Yıllık Esaret’in yapımcıları üstleniyor.

selma-movie-mlk-slice

Ferguson olaylarının ateşi henüz sönmemişken, geçtiğimiz hafta New York’ta polis memurları tarafından boğazına yapılan aşırı baskı sonucu bir Amerikan vatandaşı daha hayatını kaybetti. New York’ta ırk ve sınıflar arasındaki uçurum iyice büyüdü. ‘Selma’ filmi de,sivil haklarının Martin Luther King Jr.’dan bu yana nasıl bir değişim gösterdiğine dair bir hatırlatma ve perspektif olma niteliği taşıyor.

Altın Küre’de dört dalda yarışacak olan film, Amerika’da Ocak ayında gösterime giriyor.

 

 

Fil'm Hafızası

Fil'm Hafızası

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Önceki yazı

“TÜSİAD Kadın-Erkek Eşitliği Kısa Film Yarışması” Ödül Töreni 7 Ocak’ta!

Sonraki yazı

Yılın indie gözdesi !f İstanbul’da!