Haberler

Sidney Film Festivali 63 Yaşında!

Avustralya’nın Sidney kentinde her yıl Haziran ayında yapılan ve bu yıl 63.sü düzenlenen Uluslararası Sidney Film Festivali, 8 Haziran’da başladı ve 19 Haziran’a kadar devam edecek. 

sff_1280

Yerel ve uluslararası katılımcıların boy gösterdiği Sidney Film Festivali, film dünyasının uzun soluklu festivallerinden biri olarak görülürken, festivalde belgesel ve kısa filmler, derleme çalışmalar, aile filmleri ve canlandırma yapıtlar yer alıyor.

2008 yılında kurulan ve “cesur sinema” başlığı altında kutlanılan “Official Competition“, festivalin önde gelen etkinlikleri arasında yer alırken, Avustralya’dan ve uluslararası platformlardan gelen beş jüri tarafından Official Competition için seçilen 12 film arasından kazanana verilen Sidney Film Ödülü ise 60.000$ değerinde. Yapılan yarışma ise FIAPF (Uluslararası Film Yapımcıları Birliği Federasyonu) tarafından karşılanmakta.

Sidney Film Festivali’nin bu yılki programı için 60 farklı ülkeden uzun metraj film, belgesel ve kısa film türlerinde olmak üzere 244 film başvurdu. Official Competition için seçilen 12 film arasında kazananın ödüllendirileceği Sidney Film Festivali kapanış töreni 19 Haziran‘da gerçekleşecek. Seçilen 12 filmin listesi aşağıdadır:

Apprentice (Boo Junfeng)

Aquarius (Kleber Mendonça Filho)

Certain Women (Kelly Reichardt)

The Childhood of a Leader (Brady Corbet)

The Endless River (Oliver Hermanus)

Goldstone (Ivan Sen)

It’s Only The End of The World (Xavier Dolan)

Land of Mine (Martin Zandvliet)

Letters From War (Ivo M. Ferreira)

Notes On Blindness (Peter Middleton, James Spinney)

Psycho Raman (Anurag Kashyap)

Viva (Paddy Breathnach)

*Bu seneki Sidney Film Festivali’nin programı ve daha ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

 

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Altın Palmiye Kazananı "Ben, Daniel Blake" İlk Fragmanını Yayımladı!

Sonraki yazı

"Silo | Manevi Bir Yol"un Galası 18 Haziran'da!