Haberler

Steve Jobs; Orkestrayı Yönetmek

stevejobsheader

Yaklaşık bir ay önce yayınlanan, oyuncu kadrosunu izleyiciye tanıtan kısa klipten sonra Universal Pictures, Oskarlı yönetmen Danny Boyle’ın merakla beklenen biyografik filmi Steve Jobs’tan ikinci bir fragmanı servis etti. Filmin senaryosu, Aaron Sorkin tarafından Walter Isaacson’ın biyografisinden uyarlanılarak yazıldı.

Apple kurucularından ve CEO’su olan Steve Jobs’ın kariyerindeki en önemli üç ürün lansmanına yoğunlaşan hikaye bizi dijital devrimin sahne arkasına bir yolculuğa götürüyor, hem de devrimin tam ortasındaki adamın samimi bir portresini çizerek… Jobs’ın yıpratıcı yönetim stiline, ona özgü öngörüsüne, kızı ve kızının annesiyle yaşadığı sorunlu ilişkisine, gittikçe büyüyen popüleritesine ve Apple’daki yükselişi ve düşüşüne tanık olduğumuz fragman, Jobs’ın kendisini bir orkestra şefi olarak tanımlamasıyla başlıyor; “Müzisyenler enstrümanlarını çalar, bense orkestrayı yönetirim.”

Anladığımız kadarıyla senarist Aaron Sorkin, Silikon Vadisi’ne The Social Network tarzı bir yaklaşımda bulunmuş: Evet, bu adamlar birer dâhiydi, ama geçinmesi zor birer dâhiydiler…

Oskarlı yönetmen Danny Boyle’ın yönettiği, ve Steve Jobs’ı Michael Fassbender’ın canlandırdığı filmin bu seneki Oskar yarışının ağır taşlarından olacağını öngörmek çok da zor değil. Fassbender’a ayrıca Kate Winslet, Seth Rogen, Jeff Daniels ve Katherine Waterston’dan oluşan oldukça güçlü bir kadro eşlik ediyor.

İrem Güller
1990 yılında, şu an ne kadar sıcak olduğunu pek hatırlayamadığı bir yaz gününde dünyaya geldi. Ege Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı. Edebiyatı, tiyatroyu ve sinemayı, esasen özünde “kurgu” barındıran her şeyi çok seviyor. Hikayeler anlatmaktan, hikayeler dinlemekten, gerçek olanı hikayeleştirmekten hoşlanıyor. Metinler üzerine düşünmek ve kendi metinlerini yaratmak en büyük tutkusu.

Yorum yaz