DramaSinema Odaları

The White Balloon (Badkonake sefid – 1995)

Fil'm Hafızası Puanı: 8,50 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

TheWhiteBalloon_afisKüçük Razieh (Aida Mohammedkhani), yılbaşına saatler kala, nihayet istediği japon balığını alabilmek için para vermesi konusunda annesini ikna etmeyi başarır. The White Balloon, bu parayla dükkâna gidip balığı alana kadar, birkaç sokaklık alanda Razieh’nin başından geçenleri anlatır.

Film, İran Yeni Dalgası’nın diğer örnekleri gibi, küçük bir olay ve küçük bir kitle üzerinden aktardığı detaylarla döneme ve topluma ilişkin önemli eleştiriler, incelikli mesajlar sunar. Neredeyse gerçek zamanlı akan film, bu özelliğiyle detayları daha da iyi gözlemlememizi sağlar. Küçük çocuklar üzerinden anlatılan toplumsal hikâyeleri sevenlerin ilgiyle izleyeceği, son sahnesiyle filmi tekrar izleme isteği uyandıran The White Balloon, Yeni Dalga’nın önemli isimlerinden Abbas Kiarostami ve Jafar Panahi’yi senaryosunda bir araya getirmesiyle de öne çıkmaktadır. Film, 1995’te Cannes’da Altın Kamera ödülünü almıştır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Jafar Panahi
Oyuncular: Aida Mohammedkhani, Mohsen Kafili, Mohammad Shaani, Alisaghar Smadi, Fereshteh Sadre Orafaiy, Mohammed Bakthiar
Seçil Karagülle

Seçil Karagülle

11 Ekim 1985’te İstanbul’da doğdu. 2008’de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldu. Mühendisliğe hiçbir zaman yakın hissetmese de IT’den kopmayı hiç başaramadı. Boş sinema salonunda film izlemeyi ve film üzerine saatlerce konuşmayı çok seviyor. Ülke gündeminden sıkıldıkça filmler üzerine düşüncelerini kendi blog’unda da yazıyor. Asghar Farhadi ne yapsa seveceğine inanıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Into The Wild (2007)

Sonraki yazı

A Thousand Times Goodnight (2013)